Jakie są koszty klimatyzatora do mieszkania?
Ile zapłacimy za cały sezon chłodzenia biura w słoneczne, upalne lato? Czy są to koszty stałe? W jaki sposób możemy obniżyć koszty eksploatacji urządzenia? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Klasa energetyczna, EER i COP
- Roczne zużycie energii klimatyzacji
- Koszt klimatyzatora do mieszkania
- Jak obniżyć koszty eksploatacji klimatyzatora?
Klimatyzator to urządzenia działające dzięki energii elektrycznej, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na koszty związane z jego eksploatacją, aby opłaty za użytkowanie urządzenia klimatyzacyjnego były jak najmniejsze.
Klasa energetyczna, EER i COP
Ważnym parametrem jest klasa energetyczna klimatyzatora. Określą się ją od A do G, przy czym literą A oznacza się urządzenia zużywające podczas pracy najmniej prądu. O klasie energetycznej klimatyzatora świadczą współczynniki EER i COP.
Im wyższy współczynnik EER, tym praca urządzenia podczas chłodzenia jest efektywniejsza. Najwyższej klasy klimatyzatory mają wartość EER od 3 do 5 punktów. Współczynnik COP natomiast dotyczy urządzeń chłodząco-grzewczych i określa stosunek mocy grzewczej do pobieranej mocy. Dobrze, jeśli COP przekracza 3. Tanie klimatyzatory mają często EER lub COP mocno poniżej 3, co oznacza większe koszty eksploatacji urządzenia klimatyzacyjnego. Decydując się na zakup urządzenia klimatyzacyjnego najlepiej więc wybrać ten o najlepszej wydajności przy jednocześnie najniższym poborze energii elektrycznej, a więc o najwyższych współczynnikach EER i COP.
Roczne zużycie energii klimatyzacji
Roczne zużycie energii elektrycznej producenci podają w [kWh]. Informację o tym znaleźć można w danych technicznych klimatyzatora i na etykiecie efektywności energetycznej. Zużycie wylicza się poprzez pomnożenie całkowitego poboru energii przez urządzenie pracujące w trybie chłodzenia w warunkach znamionowych przy pełnym obciążeniu przez średnio 500 godzin pracy na rok. Aby uzyskać szacunkowy koszt utrzymania urządzenia klimatyzacyjnego wystarczy pomnożyć podaną liczbę przez cenę 1 kWh. Takie wyliczenie powinno dać pewne pojęcie o kosztach eksploatacji klimatyzatora. Jednak należy pamiętać, że na ostateczny koszt mają wpływ konkretne warunki i sposób użytkowania.
Koszt klimatyzatora do mieszkania
Aby obliczyć miesięczne koszty użytkowania klimatyzatora w przeciętnym mieszkaniu (ok. 45 m2) musimy wykonać proste obliczenie, do których konieczne jest określenie pewnych parametrów, przyjmijmy że:
- moc chłodnicza klimatyzatora wynosi 2,6 kW
- klimatyzator pobiera ok. 0,7 kW/h
- koszt energii elektrycznej wynosi 0,61 PLN/kWh
- klimatyzator będzie pracować przez około 6 godzin dziennie.
Przy tych założeniach użytkowanie klimatyzatora będzie kosztować: 6 h x 0,7 kw/h x 0,61 PLN/kw/h = 2,56 PLN czyli około 2,6 PLN dziennie i 78 PLN miesięcznie.
Warto wspomnieć, że sprężarka klimatyzatora nie pracuje bez przerwy. Przy włączonym urządzeniu, sprężarka pracuje przez około 50% czasu, czyli de facto mówimy o 12 a nie 6 godzinach działania klimatyzacji. Do tego nowoczesne klimatyzatory wyposażone w sprężarki Inverterowe modulują moc chłodniczą urządzenia w zależności od zapotrzebowania - tym samym zmniejszając pobór energii.Patrząc na to przykładowe wyliczenie trzeba mieć na uwadze, że na ostateczny koszt użytkowania urządzenia klimatyzacyjnego mają wpływ dodatkowe parametry jak chociażby umiejscowienie mieszkania (parter, ostatnie piętro), nasłonecznienie, temperatura na zewnątrz etc.
Jak obniżyć koszty eksploatacji klimatyzatora?
Zużycie prądu, a co za tym idzie koszty utrzymania urządzenia klimatyzacyjnego, można kontrolować poprzez racjonalną eksploatację klimatyzatora. Warto zadbać o to, by urządzenie było wyłączane gdy nie ma nikogo w domu lub biurze przez kilka czy kilkanaście godzin. Zużycie energii można zmniejszyć także izolując okna od promieniowania słonecznego, które nagrzewa pomieszczenia, szczególnie te mocno przeszklone. Można zamontować żaluzje lub rolety w oknach lub okleić szyby folią odbijającą światło, zadbać o właściwą izolację stropów nad i pod pomieszczeniem oraz stosować takie oświetlenie, które oddaje jak najmniej ciepła - np. LED.
Podsumowując można stwierdzić, że wybór odpowiedniego, energooszczędnego klimatyzatora i racjonalna eksploatacja urządzenia powinny sprawić, że koszty utrzymania urządzeń klimatyzacyjnych nie będą nadmiernym obciążeniem budżetu domowego czy firmowego.
Szukasz specjalistów, którzy zamontują klimatyzator w Twoim domu?