Jaki sterylizator powietrza wybrać do szpitala?

2023-07-03
Jaki sterylizator powietrza wybrać do szpitala?

Sterylizator powietrza to sprzęt niezbędny do zachowania odpowiednich warunków dla chorych w każdym szpitalu.

 

 

 

Spis treści:

  1. Dlaczego sterylizacja powietrza jest kluczowa dla szpitali?
  2. Jakie są istotne czynniki przy wyborze sterylizatora powietrza do szpitala?
  3. Oczyszczanie powietrza w salach operacyjnych: specjalne wymagania sterylizatorów powietrza
  4. Oczyszczanie powietrza w placówkach medycznych: jak zapewnić bezpieczeństwo pacjentów?
  5. Jakie są inne nowoczesne technologie sterylizacji powietrza w szpitalach?

8 minut czytania

 

Dowiedz się, jaki oczyszczacz powietrza dla szpitala będzie najlepszy i dlaczego jest to tak ważne zagadnienie również w placówkach medycznych takich jak gabinety dentystyczne, małe i duże przychodnie, a także placówki kosmetyczne wykonujące różne zabiegi. Oczyszczanie powietrza w szpitalu jest jednak zadaniem specjalnym ze względu między innymi na ciągły tryb pracy takich placówek jak i mnogość zarazków, jakie się mogą tam znajdować.

Dlaczego sterylizacja powietrza jest kluczowa dla szpitali?

Oczyszczanie powietrza w szpitalu jest niezwykle ważne, gdyż jest to miejsce, gdzie z definicji pojawia się bardzo wiele szkodliwych czynników w powietrzu. Zakażenia szpitalne to olbrzymie zagrożenie dla wszystkich osób w nich przebywających, a zwłaszcza tych z obniżoną odpornością czy po poważnych operacjach – zwłaszcza po przeszczepach. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów szpitali zostaje zakażonych podczas pobytu. Najczęściej występujące bakterie to:

  • gronkowiec złocisty;
  • gronkowiec skórny;
  • paciorkowce;
  • enterokoki;
  • pałeczki gram (-) z rodziny Enterobacteriaceae.

Sterylizator do pomieszczeń medycznych usuwa także wirusy, pleśń, roztocza czy po prostu nieprzyjemne zapachy.

 

Co usuwają sterylizatory?

źródło: opracowanie własne

 

Jakie są istotne czynniki przy wyborze sterylizatora powietrza do szpitala?

Wybierając profesjonalny sterylizator do pomieszczeń medycznych, powinieneś sprawdzić kilka istotnych parametrów takiego urządzenia. Po pierwsze jest to wydajność, która musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie dane urządzenie pracowało. Z wydajnością wiąże się również wielkość urządzenia, upewnij się, że zmieści się ono w sali, do której jest przeznaczone. Sterylizatory powietrza w wersji przenośnej nie są bardzo duże i łatwo jest umieścić je w pomieszczeniu takim jak sala z chorymi, ale w przypadku małych gabinetów może to być jednak problem.

Drugim ważnym zagadnieniem jest to, jakie technologie wykorzystuje konkretny sterylizator powietrza. Najczęściej wykorzystywane są maszyny takie jak:

  • sterylizator UV-C – najczęściej sterylizator powietrza przepływowy – tunelowy, który zasysa powietrze z pomieszczenia naświetla je lampami emitującymi światło UV-C i następnie wywiewający je z powrotem. Ważne jest, aby był on wyposażony w lampy UV dużej mocy, gdyż często na rynku produktów do domu oferowane są bardzo słabe maszyny, które prawie nic nie dają. Oprócz takiego sterylizatora powietrza w formie zamkniętej stosowane są także same lampy UV-C, wtedy jednak w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie, gdyż światło tego typu jest bardzo szkodliwe. Zaletą tego rozwiązania jest to, że sterylizowane są także powierzchnie;
  • oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA (High Efficiency Particulate Air – wysokosprawny cząsteczkowy filtr powietrza) – filtry HEPA filtrują powietrze poprzez przepuszczanie go przez materiał z porami o średnicy w mikronach, co wyłapuje wszelkie cząsteczki większe od otworów w danym filtrze. Cząsteczki w powietrzu przemieszczają się również chaotycznie, przez co nawet te mniejsze przyklejają się do materiału filtra. Minusem takie rozwiązania jest konieczność wymiany filtrów, co pewien ściśle określony czas. Filtry HEPA często są stosowane w kilku kolejnych rozmiarach otworów, jak i bywają uzupełnione dodatkowym stopniem z filtrem węglowym, który znacznie lepiej radzi sobie z zapachami i związkami organicznymi – on też musi być wymieniany;
  • sterylizator powietrza z jonizacją – jonizacja to proces wytwarzania jonów ujemnych. Jony tego typu są przyciągane przez do wszelkich cząstek unoszących się w powietrzu i po połączeniu się z taką cząsteczką zanieczyszczającą całość opada na podłogę. Jonizatory mogą wytwarzać w procesie jonizacji plazmowej znacznie trwalsze jony ujemne lub też lżejsze w procesie jonizacji ostrzowej. W tej drugiej sytuacji powstają także nieduże ilości ozonu oraz tlenku azotu;
  • sterylizator powietrza z ozonowaniem – to jedna z bardzo modnych ostatnio metod sterylizacji, która masowo była i wciąż jest wykorzystywana do walki z epidemią COVID-19. Ozon jest jednak gazem bardzo szkodliwym dla ludzi i dlatego ten sposób może być wykorzystywany tylko w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma. Jest to technologia bardzo bezpieczna, gdyż ozon ulega bardzo szybkiemu rozpadowi – po około 30 minutach już nie powinno go być w pomieszczeniu. Warto oczywiście dla pewności nie wchodzić do takich sal przez dłuższy czas określany zwykle na co najmniej 4 godziny.

Przemysłowe oczyszczacze powietrza medyczne często łączą w sobie kilka z tych funkcji, pozwalając również na różne tryby pracy w zależności od aktualnych potrzeb i możliwości stosowania na przykład mocnego ozonowania. To najpraktyczniejsze rozwiązanie pozwalające na zmniejszenie liczby sprzętów, jakie znajdują się w danej placówce. Jest to jednocześnie duża oszczędność miejsca, jak i pieniędzy.

 

Czego nie należy ozonować

źródło: opracowanie własne

 

Oczyszczanie powietrza w salach operacyjnych: specjalne wymagania sterylizatorów powietrza

Sterylizacja powietrza w placówkach medycznych to zagadnienie poważne, ale największe wymagania dotyczą czystości, jaka musi panować na sali operacyjnej. To szczególne miejsce, gdzie nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia w tej kwestii. Sterylizacja powietrza w salach operacyjnych realizowana jest najczęściej poprzez centrale klimatyzacyjne trzema stopniami filtrowania przy użyciu filtrów HEPA klasy H12 (wyłapuje 99,5 procent zanieczyszczeń), H13 (wyłapuje 99,95 procent zanieczyszczeń) czy H14 (wyłapuje 99,995 procent zanieczyszczeń). Dodatkowo instaluje się w salach lampy UV-C, która oświetlają górną części sali i pracują, gdy nikt w tym pomieszczeniu nie przybywa. Dodatkowo mogą być również stosowany sterylizator powietrza przepływowy z lampą UV-C. Ten typ sprzętu może pracować cały czas, gdyż zasysa on powietrze i naświetla je w środku. Ozonowanie sal operacyjnych również bywa stosowane, ale tak jak naświetlanie musi być prowadzone przy braku obecności osób w danym miejscu.

 

Oczyszczanie powietrza w placówkach medycznych: jak zapewnić bezpieczeństwo pacjentów?

Zagadnienie, jakim jest oczyszczanie powietrza w gabinetach dentystycznych i innych placówkach medycznych to złożone zagadnienie i składa się na nie wiele rzeczy. Oprócz stosowania urządzeń filtrujących stale powietrze dobrze jest wykorzystać technologie UV-C lub ozonowania do przeprowadzenia mocniejszej dezynfekcji po zamknięciu placówki dla pacjentów.

Sterylizatory medyczne często oferują jednakowo tryb pracy przepływowej z lampami UV-C oraz tryb ozonowania, które można wykonać, gdy pomieszczenia będą już puste. Ważne są również inne techniki utrzymywania czystości i bezpieczeństwa pacjentów. W miejscach szczególnie narażonych bywa utrzymywane wyższe ciśnienie powietrza, co powoduje, że jeśli istnieją jakieś nieszczelności lub po prostu otwierane są drzwi do środka, nie dostaje się nieoczyszczone powietrze. Noszenie maseczek czy dezynfekcja rąk to standardowe procedury, o których nie trzeba wspominać. Podobnie jak sterylizacja wszelkich używanych w danym miejscu narzędzi w specjalistycznych autoklawach. W tego typu urządzenie dezynfekcja jest przeprowadzana za pomocą pary wodnej o temperaturze 121 do 134 stopni Celsjusza, którą osiąga się przy podwyższonym ciśnieniu. To najskuteczniejsza metoda stosowana właściwe w każdym dziale medycyny. Do elementów, których nie można rozgrzewać, używane są też sterylizatory, wykorzystujące do pracy nadtlenek wodoru w dużym stężeniu.

 

Jaki sterylizator powietrza wybrać do szpitala?

 

Jakie są inne nowoczesne technologie sterylizacji powietrza w szpitalach?

Ciekawą i bardzo skuteczną metodą jest również zastosowanie zimnej plazmy. Urządzenia korzystające z tej technologii nie różnią się z wyglądu i wielkości od innych i mogą z powodzeniem być zastosowane jako sterylizator do pomieszczeń medycznych. Ich zaletą jest to, że mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Plazma z grupą hydroksylową OH uszkadza ściany komórkowe bakterii, grzybów czy też otoczkę, jaką posiadają wirusy. Zastosowanie plazmy określanej jako zimna (poniżej energii 12,07 eV) powoduje, że w procesie tym nie powstaje ozon, który dezynfekuje, ale jest niebezpieczny dla ludzi.

Inną często stosowaną metodą jest sterylizacja nadtlenkiem wodoru. Służą do tego urządzenia określane jako fumigatory. Generują one mgłę, która osiada na wszystkich przedmiotach, co powoduje skuteczne odkażenie całego pomieszczenia. Podobnie jak ozon nadtlenek wodoru jest bardzo szkodliwy i tutaj również wymagane jest niekorzystanie z danego pomieszczenia przez co najmniej 4 godziny. Musisz również pamiętać, że zarówno ozon jak i nadtlenek wodoru mogą uszkadzać również urządzenia elektroniczne i różne materiały nieodporne na ich działanie. Zawsze sprawdzaj przed takimi działaniami czy w danym pomieszczeniu nie pozostało coś, co może ulec uszkodzeniu.

Istnieją także metody niewymagające skomplikowanych elektrycznych urządzeń do dezynfekcji. Są to między innymi pojemniki ze związkami amonowymi, które po otwarciu uwalniają mgłę, która dezynfekuje całe pomieszczenie. To ciekawe uzupełnienie innych metod, które możesz wykorzystać, gdy dojdzie do awarii zasilania. Na co dzień jednak najskuteczniejsze i najbardziej ekonomiczne są duże urządzenia o wielkiej wydajności pracujące cały czas zapewniające idealne oczyszczanie powietrza w szpitalu.

Warto jest również korzystać z renomowanych firm i dostawców tego typu sprzętu, gdyż oczyszczacz powietrza dla szpitala to powinno być urządzenie najwyższej klasy o maksymalnej niezawodności. Sterylizacja powietrza w placówkach medycznych to bardzo istotna dla zdrowia pacjentów sprawa i dlatego powinna być dobrze przemyślana i konsekwentnie stosowana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii.

Sterylizator powietrza przeznaczony do szpitala może być z powodzeniem używany również w wielu innych branżach, czyli na przykład takie urządzenia pojawiają się w sklepach, u fryzjerów, w salonach piękności czy makijażu. Można tam zastosować prostsze urządzenia, ale te przeznaczone do szpitali poradzą sobie z pewnością znacznie lepiej.

 

 

Zastanawiasz się nad zakupem sterylizatora powietrza? Skorzystaj z darmowej konsultacji.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-08
wszystko załatwiłam z odpowiedziami na moje pytania on-line i telefonicznie, firma bardzo wiarygodna i dobrze zorganizowana
2024-09-27
Bardzo profesjonalna obsługa, sprawnie i bezproblemu
pixel