Jaka jest odpowiednia temperatura w domu, mieszkaniu czy w biurze?

2022-04-25
Jaka jest odpowiednia temperatura w domu, mieszkaniu czy w biurze?

Temperatura – wydawać by się mogło, że mało istotna rzecz, a jednak ma tak ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia, a nawet nastroju i humoru, który w danym momencie Ci towarzyszy. Zarówno pogoda panująca na zewnątrz, jak i liczba stopni utrzymująca się w danym pomieszczeniu, wpływa odczuwalnie na cały Twój organizm, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Tylko, jak dobrać tę idealną temperaturę w domu, podczas snu, a także w pracy i w biurze? Sprawdzamy!

 

Spis treści:

  1. Jaka jest odpowiednia temperatura w domu, mieszkaniu czy w biurze?
  2. Optymalna temperatura w domu - ile wynosi?
  3. Jaka temperatura w domu? 
  4. Jaka jest najlepsza temperatura do spania?
  5. Jaka temperatura powinna być w pomieszczeniu biurowym?
  6. Temperatura w biurze - BHP: dowiedz się więcej

5 MIN CZYTANIA

 

Jaka jest odpowiednia temperatura w domu, mieszkaniu czy w biurze?

 Dlaczego optymalna temperatura panująca w danym wnętrzu ma tak ogromne znaczenie  i sprawia, że rośnie lub spada Twój poziom energii, koncentracja oraz produktywność? Jeśli temperatura w danym pomieszczeniu jest zbyt wysoka, automatycznie robi Ci się zbyt gorąco, zaczynasz się pocić i odczuwać dziwny niepokój. Tak samo w drugą stronę – gdy odczuwasz zimno, ciężko Ci się skupić na danym zadaniu, czy czynności, czujesz dreszcze i myślisz tylko o tym, aby ogrzać się i poczuć ciepło. Ile wynosi optymalna temperatura pokojowa? Najczęściej mówi się o 21 stopniach. Pora jednak prześledzić dalsze szczegóły odnoszące się do tego tematu.

 

Optymalna temperatura w domu - ile wynosi?

To, jaka temperatura będzie odpowiednia dla danego człowieka, jest często kwestią bardzo indywidualną. Są osoby, określane często jako typowe „zmarzluchy”, dla których zawsze jest „zbyt zimno”, chętnie okrywają się kocem, czy narzucają na siebie ciepły sweter, niezależnie od panującej aktualnie pory roku.

Po drugiej stronie barykady znajdziemy osoby, którym często jest gorąco – otwierają okna, chodzą „na bosaka” i skręcają kaloryfery. Przyjmuje się jednak, że temperatura w mieszkaniu powinna mieścić się w przedziale 18 – 22 stopnie Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że to jaka temperatura w domu sprawdzi się najlepiej, zależy także od konkretnego pomieszczenia.

 

Optymalna temperatura w pomieszczeniach domu

 

Jaka temperatura w domu?

Optymalna temperatura jest zależna od wilgotności powietrza. Komfortowa temperatura w mieszkaniu dla poszczególnych pomieszczeń wynosi:

  • salon/pokój dzienny: 20-22°C,
  • pokój dziecięcy: 20-22°C,
  • sypialnia: 16-18°C,
  • kuchnia: 17-19°C,
  • łazienka: 22-24°C,
  • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C.

 

Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Najlepszym przykładem będzie tutaj sypialnia, o ile w pozostałej części domu, może panować nieco wyższa temperatura, tak w przypadku miejsca do spania poleca się jej delikatne obniżenie. Najlepsza temperatura do spania to 17-18 stopni. Wydaje się to niewiele? Pamiętaj jednak, że podczas snu przykrywasz się na ogół kołdrą, co daje Ci dodatkową warstwę ciepła. To, jaka temperatura do spania zostanie ustawiona, będzie miało ogromne znaczenie i wpływ na jakość i głębokość Twojego snu, a także szybkość zasypiania. Jeśli w sypialni jest zbyt gorąco, często śpisz zbyt płytko, wybudzasz się w nocy, wiercisz i nie jesteś w stanie odpowiednio się zregenerować. Warto przypomnieć sobie upalne, letnie noce, gdzie często bez otwartego okna, wiatraka lub klimatyzacji, komfortowy odpoczynek graniczy z cudem. 

Montaż klimatyzatora to również warta rozważenia opcja, zwłaszcza jeśli mieszkasz na poddaszu lub Twoja sypialnia jest mocno nasłoneczniona i często bywa w niej nocami zbyt gorąco. Warto pamiętać, że to, jaka temperatura w nocy panuje w miejscu, w którym śpisz, będzie rzutować na jakość Twojego snu, regenerację całego organizmu i to, czy obudzisz się kolejnego ranka zadowolony oraz wypoczęty. Pamiętaj także, że nawet noworodków, niemowląt i dzieci również nie powinno się przegrzewać i warto zachować w kwestii temperatury panującej w dziecięcym pokoju zdrowy rozsądek. Rekomendowana temperatura wynosi 20-22 stopnie Celsjusza (dla śpiącego dziecka).

 

Najlepsza temperatura do spania

 

Jaka temperatura powinna być w pomieszczeniu biurowym?

To bardzo ciekawe, że odpowiednia temperatura w pracy może wpływać znacząco na jakość i wynik wykonywanych zadań, a także na zaangażowanie, wydajność i nastrój pracowników. Dbałość o ten aspekt jest zatem kluczową kwestią w odniesieniu do zapewnienia optymalnych warunków pracy. Temperatura w biurze zgodna z aktualnymi przepisami BHP to minimum 18 stopni Celsjusza.

 

Temperatura w biurze - BHP: dowiedz się więcej

Optymalna temperatura do pracy w biurze wynosi 20-25 stopni Celsjusza. Natomiast w trakcie pracy maksymalna temperatura w pomieszczeniu biurowym to 30 stopni Celsjusza i tego należy przestrzegać w kontekście wszelkiego rodzaju prac biurowych. Co w kwestii wysokiej temperaturze w biurze określa BHP? Już powyżej 28 stopni Celsjusza pracodawca powinien zapewnić osobom zatrudnionym odpowiednią ilość wody lub napojów chłodzących.

Idealnym rozwiązaniem jest klimatyzator ścienny, za pomocą którego pracownicy sami mogą dostosowywać temperaturę do aktualnie panującej pory roku, pogody, czy stroju, który mają na sobie. Optymalna temperatura w pomieszczeniu biurowym oraz odpowiedni poziom wilgotności to zagadnienie, którym warto się zainteresować, jeśli zależy Ci na komforcie pracy oraz jak najwyższej efektywności własnej, bądź też zatrudnionych przez siebie w swojej firmie pracowników.

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu powoduje:

  • senność
  • zmęczenie
  • możliwe problemy z układem oddechowym, zwłaszcza jeśli powietrze jest jednocześnie zbyt ciepłe oraz zbyt suche
  • problemy ze skupieniem na powierzonych zadaniach
  • nerwowość i rozdrażnienie
  • zwiększenie ryzyko bólu głowy i innych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony Twojego ciała 
  • nadmierne pocenie się 

 

Negatywny wpływ wysokiej temperatury na nasz organizm

 

Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu powoduje:

  • obniżenie poziomu odporności organizmu
  • większe ryzyko pojawienia się przeziębienia lub choroby
  • pogorszenie się samopoczucia
  • trudności w odwróceniu uwagi i skupieniu się na czymś innym niż towarzyszący Ci chłód
  • mogą wystąpić dreszcze, niekomfortowe uczucie zimnych dłoni i stóp.

 

 

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzatora? Skorzystaj z darmowej konsultacji.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-11
Świetny kontakt ze sprzedającym, szybka realizacja zamówienia
2024-09-11
Polecam firmę, super kontakt i fachowe doradztwo
pixel