Jak działają przemysłowe oczyszczacze powietrza?

2020-06-01
Jak działają przemysłowe oczyszczacze powietrza?W czasach zagrożenia epidemiologicznego należy zadbać o doskonałą czystość powietrza w przestrzeni publicznej. W tym celu warto zainwestować w nowoczesne i sprawdzone rozwiązania, jakimi są przemysłowe oczyszczacze powietrza. To sprzęt najnowszej generacji, który doskonale spełni swoją rolę w wielu miejscach – w handlu, gastronomii, hotelarstwie, usługach oraz w innych budynkach użyteczności publicznej.


Co to jest przemysłowy oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to grupa urządzeń stworzonych z myślą o usuwaniu zanieczyszczeń lotnych znajdujących się w powietrzu. Cząsteczki smogu, wirusy i bakterie, a także pleśń czy alergeny znacząco obniżają jego jakość, powodując różnorodne dolegliwości.

Przemysłowe oczyszczacze powietrza wyposażone są w zaawansowane systemy filtracji, które pozwalają wyeliminować wszelkiego rodzaju niebezpieczne związki lotne i zapachy. Skonstruowane są z myślą o szybkim i skutecznym filtrowaniu powietrza, zapewniającym bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z określonej przestrzeni. Posiadają wielokrotnie większą powierzchnię filtracji, niż domowe oczyszczacze, które mają dużo niższą wydajność. Na rynku dostępne są rządzenia dedykowane obiektom o różnej powierzchni – w ten sposób właściciele zakładów, sklepów czy biur z łatwością dobiorą egzemplarz dostosowany do swoich potrzeb.

Przemysłowe oczyszczacze powietrza pozytywnie oddziałują na bezpieczeństwo i komfort pracy personelu obiektów usługowo-handlowych, a także zapewniają optymalną jakość powietrza znajdującego się w ich przestrzeniach. Regularne usuwanie z powietrza patogenów oraz drobnoustrojów, chroni zdrowie i życie osób przebywających w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Z kolei eliminacja kurzu, pyłków czy nieprzyjemnych zapachów sprawia, że klienci zyskują pozytywne skojarzenia z odwiedzanym miejscem i chętniej do niego wracają, zaś pracownicy są bardziej zmotywowani do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Bakterio i wirusobójcze działanie oczyszczaczy

Filtry – serce przemysłowych oczyszczaczy powietrza

Przemysłowe oczyszczacze powietrza, dzięki superszczelnym filtrom przemysłowym HEPA H14 i wysokowydajnym silnikom wentylatora są dostosowane do pracy ciągłej. Zaawansowane urządzenia posiadają wbudowany, niezwykle zaawansowany, trzystopniowy system filtracji pozwala na wychwycenie z cyrkulującego powietrza wszelkiego typu wirusów i bakterii, niebezpiecznych dla zdrowia zarodników pleśni i grzybów, a także cząsteczek przyczyniających się do powstawania pyłu zawieszonego. Oprócz filtrów HEPA wykorzystują także filtry węglowe oraz filtry dokładne przeznaczone do oczyszczania powietrza z cząstek stałych o wielkości równej i większej niż 0,4 μm.

Przemysłowe oczyszczacze powietrza posiadają bardzo dużą powierzchnią filtracji, co sprawia, że pracują one wydajnie i efektywnie przez 24 godziny na dobę. Co więcej, urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów charakteryzują się energooszczędnością przy jednoczesnej wysokiej wydajności pracy.


Schemat pokazujący 3-stopniową filtrację Pro-life

źródło: 
opracowanie własne na podstawie materiałów firmy Es System K


Zalety przemysłowych oczyszczaczy powietrza

Wykorzystanie przemysłowych oczyszczaczy pozwala na skuteczne oczyszczenie powietrza z cząsteczek smogu, wirusów, bakterii alergenów i zapachów. Urządzenia przystosowane są do ciągłej pracy, dlatego też idealnie spełniają one potrzeby obiektów handlowo-usługowych oraz hotelowych. Nowoczesna konstrukcja oraz innowacyjne parametry techniczne sprawiają, że całkowita wymiana powietrza następuje w bardzo krótkich odstępach czasowych. Dzięki temu nie ma możliwości narażania klientów i personelu na przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu. Stałe cykle oczyszczania pozwalają na sukcesywne usuwanie wszelkiego typu patogenów i drobnoustrojów. Zastosowanie nowoczesnych filtrów HEPA H14 daje prawie 100% skuteczności filtrowania, co sprawia, że przemysłowe oczyszczacze powietrza są dostosowane do restrykcyjnych wymogów sanepidu.

Duże znaczenie, szczególnie dla niewielkich obiektów handlowych lub usługowych mają kompaktowe wymiary urządzeń. W ten sposób ich wielkość nie koliduje z realizowaną w pomieszczeniu pracą. Dodatkowym atutem urządzeń jest ich mobilność – część dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w kółka, które pozwalają na łatwe przemieszczanie urządzenia w miejsce, gdzie w danym momencie jest ono potrzebne. Takie rozwiązanie generuje także oszczędności dla inwestora – jednym urządzeniem może oczyścić powietrze w większej liczbie pomieszczeń.  


Gdzie powinno się stosować przemysłowe oczyszczacze powietrza?


Zastosowanie przemysłowych oczyszczaczy powietrza zaleca się wszędzie tam, gdzie w jednym pomieszczeniu pracuje lub przebywa duża grupa ludzi. Urządzenia, poprzez eliminację z powietrza wszystkich niebezpiecznych dla człowieka cząsteczek, zapewniają wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu dostęp do powietrza bez patogenów, smogu, nieprzyjemnych zapachów i alergenów.

Oczyszczacze powietrza warto stosować  w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu oraz stałym przepływie ludności. Wszędzie tam pojawia się zagrożenie w postaci szkodliwych patogenów, drobnoustrojów i niebezpiecznych organizmów znajdujących się w cyrkulującym powietrzu, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu i życiu osób przebywających w obiekcie. Inwestycja w przemysłowe oczyszczacze powietrza zapewnia skuteczną eliminację wszelkiego typu drobnoustrojów z otoczenia. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla klientów, ale także personelu, który wykonuje swoje codzienne obowiązki zawodowe.

Przemysłowe oczyszczacze powietrza zostały stworzone na potrzeby wszystkich obiektów użyteczności publicznej. To urządzenia przeznaczone między innymi do:
  • sklepów zarówno wielkopowierzchniowych, jak i osiedlowych
  • stacji benzynowych
  • drogerii
  • piekarni
  • cukierni
  • obiektów gastronomicznych – kawiarni, restauracji, barów
  • obiektów usługowych, w tym zakładów kosmetycznych, fryzjerskich, salonów masażu
  • obiektów hotelowych – hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych czy agroturystyki
  • obiektów usługowych - stomatologów, gabinetów lekarskich, recepcji itp.

Miejsca, gdzie można wykorzystać oczyszczacze powietrza
źródło: zdjęcia producenta przemysłowych oczyszczaczy powietrza (ES System K)


Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacze powietrza?

Jakość powietrza, którym oddychamy ma znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia człowieka. Czyste powietrze przefiltrowane przez oczyszczacze powietrza skutkuje nie tylko tym, że obniża ryzyko zachorowania na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową (grypa czy inne choroby wirusowe, bakteryjne czy wynikające z zakażenia grzybami), ale także eliminuje ryzyko alergii ( dzięki usuwaniu pyłków czy kurzu). Co więcej, oczyszczacze powietrza usuwają również cząsteczki smogu, które mogą wpływać kancerogennie na organizm.

W efekcie wysokiej klasy powietrze wolne od zanieczyszczeń wpływa doskonale na zdolność koncentracji oraz wydajność. Zakup przemysłowych oczyszczaczy powietrza jest więc inwestycją zarówno w zdrowie pracowników, jak i ich oczekiwaną efektywność skutkującą lepszymi wynikami firmy.

Oczyszczacze także zapewniają wolne od nieprzyjemnych zapachów powietrze. Dzięki temu, że są urządzeniami mobilnymi, można je wykorzystywać tam, gdzie w danym momencie są potrzebne. W efekcie jeden oczyszczacz może być stosowany w różnych miejscach bez konieczności zakupu kilku urządzeń.

W przypadku obiektów usługowych, handlowych, hotelarskich, gastronomicznych, biurowych i innych, z których korzystają klienci, oczyszczacze powietrza stają się dodatkowym elementem zachęcającym do korzystania z usług. Konsument poinformowany, że w danym obiekcie będzie chroniony przez wirusami czy bakteriami chętniej skorzysta z oferty, niż w zakładzie, który takich udogodnień nie zapewnia.


Porównanie dwóch typów oczyszczaczy dostępnych w ofercie e-sklepu


Tabela porównawcza - przemysłowe oczyszczacze powietrza
źródło: opracowanie własne na podstawie danych firmy ES System K


Przemysłowe oczyszczacze powietrza vs systemy klimatyzacji

Przemysłowych oczyszczaczy powietrza w żadnym wypadku nie można porównywać do systemów klimatyzacji przemysłowych. To dwie kategorie urządzeń, które nie mają ze sobą wiele wspólnego. Klimatyzatory wykorzystywane w obiektach handlowych z reguły nie posiadają bowiem nowoczesnych jonizatorów powietrza. Warto dodać, że w klimatyzacji mogą znajdować się także nagromadzone w filtrach cząsteczki, w tym patogeny,  grzyby, bakterie i wirusy, które pod wpływem wymiany powietrza dostają się do pomieszczeń.

Przemysłowe oczyszczacze powietrza funkcjonują na zupełnie innych zasadach. Ich podstawowym zadaniem nie jest ogrzewanie czy chłodzenie powietrza, ale jego skuteczne oczyszczanie z wszelkiego typu zanieczyszczeń. 

Atest – gwarancja prawidłowej pracy urządzenia

Decydując się na inwestycję w przemysłowy oczyszczacz powietrza warto wybrać te urządzenia, które posiadają wymagane atesty i certyfikaty. Sprzęt taki powinien mieć certyfikat CE, a także rekomendację i atest Państwowego Zakładu Higieny. Oznacza to, że jest to urządzenie dopuszczone do użytkowania w miejscach publicznych, w których występuje zagrożenie zakażenia wirusami, bakteriami, patogenami i innymi chorobotwórczymi cząsteczkami. Atest PZH jest powszechnie akceptowaną przez Sanepid rekomendacją, która poświadcza, że oczyszczacz powietrza przeszedł rygorystyczne testy kontroli i jakości w akredytowanych laboratoriach badawczych.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
Super
2024-09-26
Bardzo dobrze
pixel