Jak działają profesjonalne szafy dezynfekujące?

2020-12-03
Jak działają profesjonalne szafy dezynfekujące?

Wraz z rozwojem technologii pozwalającej na zachowanie sterylności w gabinetach lekarskich, przychodniach, gabinetach stomatologicznych oraz biurach czy hotelach w ofercie rynkowej pojawiły się szafy dezynfekujące, nazywane również szafami sanityzującymi czy ozonującymi. Są to urządzenia, które pozwalają na skuteczną dezynfekcję i ozonowanie ubrań, fartuchów i wszystkiego, co można zmieścić wewnątrz szafy. Jak działają szafy do dezynfekcji ubrań? Kto najczęściej z nich korzysta i gdzie najlepiej się sprawdzą?

 

Spis treści:

  1. Jak działa szafa dezynfekująca?
  2. Jak powstaje i jak działa ozon?
  3. Korzyści z użytkowania szaf ozonujących
  4. Jak długo należy ozonować poszczególne części garderoby?
  5. Na co zwrócić szczególną uwagę przed użyciem szaf ozonujących?

 

Jak działa szafa dezynfekująca?

W urządzeniach dezynfekujących, takich jak szafy sanityzujące, zastosowano najnowszą technologię, która działa na zasadzie wyważonego dawkowania cząstek ozonu (O3). Innowacyjny system wymuszający przepływ i obieg powietrza wewnątrz szafy dezynfekującej sprawia, że zawarte w niej ubrania i fartuchy doświadczają tak zwanego „prysznica ozonowego”. Dzięki temu cząsteczki ozonu przenikają do wewnątrz włókien każdej tkaniny, która znajdzie się w szafie ozonującej.

Co ważne – w szafie do ozonowania można umieścić nie tylko przedmioty wykonane z włókien, takie jak ubrania czy fartuchy i bandaże, ale także zwykłe przedmioty, których powierzchnię chcemy skutecznie zdezynfekować (z wyłączeniem przedmiotów metalowych lub gumowych).

Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych potwierdzonych licznymi badaniami i sprawozdaniami metod dezynfekcji przedmiotów, ubrań, fartuchów, kombinezonów a także obuwia i innych akcesoriów. Dzięki swojej gazowej formie ozon pozwala na bardzo łatwe rozprzestrzenianie się a także skuteczne i silne działanie dezynfekujące. Jest doskonałą alternatywą dla wszelkich środków chemicznych, takich jak chlor lub produkty na bazie alkoholu. Chroni przed alergiami oraz podrażnieniami, które mogą spowodować inne środki dezynfekujące dostępne na rynku. Ozonowanie to – przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – proces nieinwazyjny i niebywale skuteczny w porównaniu do alternatyw dostępnych na rynku.

Najlepsze dostępne na rynku szafy dezynfekujące w zestawie posiadają drążki na ubrania, wygodne i przestawne półki pozwalające na ustawienie szafy według swoich potrzeb, dodatkowe funkcje takie jak opóźniony start (bardzo przydatna w gabinetach lekarskich) i wskaźniki czasu działania dezynfekcji.

 

Jakie elementy garderoby dezynfekować?

źródło: opracowanie własne

 

Jak powstaje i jak działa ozon?

Wiele osób wciąż nie ma świadomości dobroczynnego działania ozonu. Czym więc jest ozon i skąd się bierze w szafach ozonujących? Świetnej jakości szafy dezynfekujące produkują ozon samoistnie przetwarzając cząsteczki otaczającego powietrza.

Powstawanie ozonu kojarzone jest z uderzeniem pioruna, ale jest o wiele bardziej spektakularne. Ozon faktycznie najbardziej wyczuwalny jest tuż po ulewie i burzy. Warto jednak wiedzieć, że gdyby nie ozon – życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Jak podają badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego – życie na Ziemi umożliwiło nam właśnie utworzenie się w stratosferze warstwy ozonowej. Ozon nie tylko chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które jest zdolne niszczyć komórki organizmów żywych. Po latach badań został także uznany jednym z najbardziej skutecznych środków dezynfekujących, a także wspomagających w walce z uciążliwym niepożądanym zapachem. Dlatego właśnie z ozonu skorzystano przy produkcji szaf do dezynfekcji, w których skutecznie stosowany jest do eliminacji nie tylko wirusów i bakterii, ale także alergenów i grzybów.

 

Ozon jako najskuteczniejszy ze środków dezynfekujących

 

Działanie bakteriobójcze ozonu szacuje się aż na 13μg/dm3 – daje to wynik ok. 50 razy skuteczniejszy niż w innych znanych środków bakteriobójczych – np. chlorze, a i ponad trzy tysiące razy szybszego. Co jeszcze warto powiedzieć o ozonie? Jest to najbezpieczniejsza metoda dezynfekowania – nie powoduje alergii, jest neutralna dla zdrowia a do tego zostawia przyjemny, delikatny i nietrwały zapach.

 

Korzyści z użytkowania szaf ozonujących

Szafy ozonujące to absolutny hit na rynku urządzeń przeznaczonych do nowoczesnych gabinetów medycznych. Wysoki stopień higienizacji i dezynfekcji ubrań roboczych, takich jak fartuchy i kombinezony to tylko jedna z wielu przydatnych funkcji.  Dzięki szafom sanityzującym możemy także skutecznie – po skończonej zmianie w pracy – pozbyć się z ubrań nieprzyjemnych zapachów.

Profesjonalne szafy do dezynfekcji ubrań poradzą sobie nie tylko z zapachem brudu i kurzu, ale nawet z zapachem dymu papierosowego, stęchlizny, spalenizny czy różnych innych zapachów pochodzących od ludzkich (i zwierzęcych) wydzielin. Zdecydowanie warto zaopatrzyć swój gabinet lekarski w nowoczesną szafę dezynfekującą, jeśli chcemy mieć pewność, że na naszych ubraniach nie zagnieździły się wirusy, bakterie, grzyby ani inne nieprzyjemne mikroorganizmy, których nie chcielibyśmy „wynosić” na sobie poza gabinet.

Co usuwają szafy dezynfekujące?

źródło: opracowanie własne

 

Jak długo należy ozonować poszczególne części garderoby?

Jako, że ozon nie wygeneruje się samoistnie, a także zaraz po wytworzeniu powróci z powrotem w formę tlenu – profesjonalne szafy dezynfekujące są wyposażone w nowoczesny generator ozonu. Pozwala on na wielokrotne i skuteczne ozonowanie ubrań, fartuchów oraz innych przedmiotów codziennego użytku, które chcemy efektywnie zdezynfekować.

Maksymalny czas trwania procesu ozonowania zawartości szafy dezynfekującej to 120 minut. Jest to czas, który zapewni nam optymalne zdezynfekowanie naszych ubrań i pozwoli na bezpieczne dalsze z nich korzystanie. Po upływie tego czasu urządzenie samoistnie wyłącza się.

Najnowsze modele szaf ozonujących dostępnych na rynku, takie jak na przykład model szafy ozonującej OZOBOX posiadają wygodne pokrętło służące do regulacji czasu trwania ozonowania. Pozwala to zoptymalizować proces dezynfekcji i dopasować działanie urządzenia do indywidualnych potrzeb.

W zależności od części garderoby czas trwania procesu dezynfekcji wewnątrz szafy do dezynfekcji ubrań będzie się różnił. Za czas optymalny uznaje się około 30 minut dla koszulek i lekkich fartuchów wykonanych z cienkich materiałów. Koszule oraz bluzy, a także inne grubsze tekstylia powinno się ozonować około godziny. Odzienie wierzchnie a także ubrania robocze, wszelkie kurtki oraz kamizelki wymagają około 90 minut aktywnego ozonowania, natomiast wszelkiego rodzaju obuwie, artykuły użytku codziennego, przedmioty biurowe, dokumenty – tutaj wystarczy od pięciu do dwudziestu minut, w zależności od ilości przedmiotów.

 
  Jak długo należy ozonować odzież?

źródło: opracowanie własne

Na co zwrócić szczególną uwagę przed użyciem szaf ozonujących?

Szafy dezynfekujące to urządzenia stosunkowo łatwe w konserwacji. Przed pierwszym skorzystaniem należy dokładnie przeczytać dołączoną instrukcję obsługi. Zawiera ona wszelkie niezbędne informacje dotyczące przeznaczenia, zalecenia dotyczące ustawienia szafy względem innych urządzeń, środków ostrożności, metod konserwacji oraz ostrzeżeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na przedmioty, które umieszczamy w szafie dezynfekującej, bowiem ozon może wpłynąć niekorzystnie na niektóre materiały. Są to przede wszystkim przedmioty metalowe ze stali czarnej lub ocynkowanej, przedmioty miedziane oraz gumowe i ze szkła. Nie poleca się również dezynfekcji urządzeń elektronicznych, ponieważ działanie ozonu może okazać się dla nich niekorzystne. Tutaj warto skorzystać ze środków chemicznych na bazie chloru lub alkoholu.

Przede wszystkim warto pamiętać, że ozon w dużym stężeniu może okazać się szkodliwy dla ludzi oraz zwierząt, a także innych organizmów żywych, takich jak na przykład rośliny. U człowieka objawami zbyt dużego natężenia ozonu w powietrzu mogą być bóle głowy oraz liczne podrażnienia dróg oddechowych oraz spojówek. Stanowczo zaleca się więc odstąpienie od dezynfekcji kwiatów czy liści – tutaj najlepszą metodą dezynfekcji będą środki specjalnie do tego przeznaczone.

 

Czego nie należy ozonować

 źródło: opracowanie własne

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Polecane
Szafa ozonująca OZOBOX 60

Szafa ozonująca OZOBOX 60

7 590,50 zł (netto)
Szafa ozonująca OZOBOX 120

Szafa ozonująca OZOBOX 120

14 240,50 zł (netto)
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 503 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Bardzo dobry kontak oraz usługi Polecam
2024-02-28
Gorąco polecam wszystkie chłodziarki i zamrażarki firmy ELCOLD.
pixel