Dlaczego klasy klimatyczne urządzeń chłodniczych są tak ważne?

2022-06-06
Dlaczego klasy klimatyczne urządzeń chłodniczych są tak ważne?

Każde urządzenie chłodnicze i wszelkiego rodzaju zamrażarki powinny mieć określoną klasę klimatyczną. Informacje dotyczące klasy klimatycznej możesz znaleźć na etykiecie energetycznej. Jeśli zastanawiasz się, co oznacza klasa klimatyczna, w łatwy sposób spróbujemy Ci to wyjaśnić.

 

Spis treści:

  1. Dlaczego klasy klimatyczne są tak istotne?
  2. Nowa etykieta efektywności energetycznej
  3. Oznaczenia klas klimatycznych w urządzeniach chłodniczych 
  4. Jak wybrać urządzenie z odpowiednią klasą klimatyczną?

4 MIN CZYTANIA

 

Dlaczego klasy klimatyczne są tak istotne?

Klasa klimatyczna zawiera niezbędne informacje, aby urządzenie działało w sposób jak najbardziej efektywny (tego typu dane zawarte są na etykiecie energetycznej). Dodatkowo dowiesz się z niej o najkorzystniejszej wilgotności powietrza, klasie efektywności czy pojemności danego urządzenia.

Odpowiednie warunki pracy 

Klasa klimatyczna, jako, że określa warunki, które powinny znajdować się w pomieszczeniu, gdzie jest urządzenie chłodnicze, jest istotna ze względów bezpieczeństwa pracy i odpowiedniego przechowywania produktów. 

Efektywność w działaniu 

Odpowiednie parametry pracy mają istotne znaczenie, jeśli chodzi o koszty, jakie ponosisz podczas prowadzenia swojego biznesu. Jeśli umieścisz urządzenia w optymalnych dla nich warunkach, zaczną lepiej pracować, co przełoży się na zmniejszenie ilości prądu. Umieszczenie urządzeń w niewłaściwym miejscu może skutkować przegrzaniem się, a tym samym zwiększoną możliwością uszkodzeń. 

Zalecenia producenta

W Polsce dostępne są urządzenia o klasach klimatycznych, które mają oznaczenia cyfrowe 3, 4 oraz 5. Charakteryzuje to szafy chłodnicze o lekkiej lub dużej wytrzymałości. Sugerowane temperatury zaczynają się od 10 stopni Celsjusza do 25, 30 albo 40 stopni Celsjusza. Oznaczana jest też wilgotność określana jako 40, 55 lub 60%. 

 

Klasa energetyczna a koszty

 

Nowa etykieta efektywności energetycznej

1 marca 2021 roku zaczęła obowiązywać nowa etykieta określająca efektywność energetyczną. Wcześniej obowiązywała skala od A+++ do D, teraz obowiązuje skala od A do G (to znaczy znikły plusy). 

Obecnie klasa energetyczna C to najlepsza dostępna klasa energetyczna, która świadczy o najniższym zużyciu energii i charakteryzuje się jasnozieloną barwą. Dzięki tym zmianom urządzenia stały się bardziej ekologiczne i ekonomiczne. 

Dodatkowo z nowej etykiecie możesz dowiedzieć się o pojemności sprzętu, efektywności w specjalnych trybach oraz poziomu hałasu. Poziom hałasu dodatkowo będzie oznaczany w skali od A do D, gdzie D określa najgorszą opcję, a oznaczenie A najlepszą. Co jeszcze nowego kryje etykieta energetyczna? Zaskoczeniem będzie kod QR, dzięki któremu możesz w łatwy sposób dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat danego urządzenia.

Co oznacza klasa energetyczna F?

Klasa energetyczna F określa zużycie prądu przez urządzenie. Klasy energetyczne oznaczone są literami od A do G, a pierwsza z nich jest równoznaczna z najmniejszym zużyciem prądu.

 

Dodatkowe informacje na etykiecie klasy klimatycznej

 

Oznaczenia klas klimatycznych w urządzeniach chłodniczych

Każda klasa klimatyczna ma przypisane optymalne warunki temperatur. W Polsce do 30 września 2016 roku wyróżnić można było cztery klasy. Prezentowały się następująco:

  • Klasa klimatyczna umiarkowana, oznaczona symbolem N, optymalna temperatura to +16 do 32°C
  • Klasa klimatyczna rozszerzona umiarkowana, oznaczona symbolem SN, optymalna temperatura to +10 do 32°C
  • Klasa klimatyczna tropikalna, oznaczona symbolem T, optymalna temperatura to  +18 do 43°C
  • Klasa klimatyczna subtropikalna, oznaczona symbolem ST, optymalna temperatura +18 do 38°C

Od 1 lipca 2016 nastąpiły zmiany i od tego czasu podział wygląda w taki sposób:

  • Klasa klimatyczna 3, gdzie optymalna temperatura mieści się w przedziale od +10 do 25°C
  • Klasa klimatyczna 4, gdzie optymalna temperatura mieści się w przedziale od +10 do 30°C
  • Klasa klimatyczna 5, gdzie optymalna temperatura mieści się w przedziale od +10 do 40°C
  • Klasa klimatyczna 7, gdzie optymalna temperatura mieści się w przedziale od +10 do 35°C

 

Optymalna temperatura dla  klas klimatycznych

 

Jak wybrać urządzenie z odpowiednią klasą klimatyczną?

Podczas pracy urządzeń chłodniczych niezwykle istotne są jego parametry. Żeby zachować najlepsze warunki w obrębie każdego z urządzeń, należy przypisać jedną z klas klimatycznych. Informacje tą umieszcza się na etykiecie, gdzie zawarta jest wilgotność oraz temperatury, które należy zachować w pomieszczeniu. 

Dodatkowo przed zakupem sprzętu do swojej gastronomii czy innego biznesu, warto, żebyś zastanowił się, w jakim miejscu będą stały szafy chłodnicze czy komory chłodnicze. Jeżeli planujesz ustawić urządzenie w nietypowym miejscu, czy przy urządzeniu grzewczym typu grzejnik powinieneś się jeszcze bardziej zainteresować wyborem profesjonalnego sprzętu z odpowiednią klasą klimatyczną. 

Maszyny tego typu są niezbędne, ponieważ umożliwiają przechowywanie produktów, które zapewnią bezpieczeństwo. Tylko odpowiednia obsługa i serwisowanie pozwala na energooszczędność i bezawaryjność. Klasy klimatyczne znacząco pozwalają to ułatwić i przyczynić się do wielu oszczędności. Bardzo ważną informacją powinno być dla Ciebie to, że nieprawidłowe dobranie klasy klimatycznej do danego urządzenia będzie powodowało pogorszenie pracy urządzenia. Jednocześnie ilość zużytego prądu wzrośnie, co wpłynie tym samym na większe rachunki za prąd.  

 

 

Zastanawiasz się nad doborem urządzeń chłodniczych? Skorzystaj z darmowej konsultacji.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 469 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-25
Super
2023-11-22
Wszystko poszło sprawnie i profesjonalnie . Dziękuję Panu Szymonowi .
pixel