W jaki sposób działają sterylizatory szpitalne?

2022-12-15
W jaki sposób działają sterylizatory szpitalne?

Centralna Sterylizatornia stanowi jedno z najważniejszych miejsc w każdym szpitalu. To właśnie dzięki niej możliwe jest zagwarantowanie pacjentom bezpiecznych i higienicznych warunków, eliminując tym samym ryzyko wystąpienia poważnych zakażeń. W trosce o maksymalne bezpieczeństwo Centralna Sterylizacja wykorzystuje specjalne procedury, wpływające na jakość pracy całej jednostki medycznej. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące pracy w sterylizatorni i sprawdź, jakie urządzenia są do niej wykorzystywane!

 

Spis treści:

 1. Na czym polega praca w Centralnej Sterylizatorni?
 2. Jak działa sterylizator?
 3. Jakie są etapy sterylizacji?
 4. Co zabija sterylizacja?

8 MIN CZYTANIA

 

Na czym polega praca w Centralnej Sterylizatorni?

Centralna Sterylizatornia stanowi wydzieloną w szpitalu strefę, w której za pomocą specjalnej aparatury wykonywany jest proces dekontaminacji. Jest on niezwykle istotny z punktu widzenia jakości wykonywanych w szpitalu procedur medycznych, wpływając w znaczącym stopniu na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

Dekontaminacja polega na eliminacji ewentualnych czynników chorobotwórczych, poprzez zastosowanie konkretnych procedur, tj. mycie, dezynfekcja i sterylizacja. Podczas procesu dochodzi do neutralizacji wszystkich form mikroorganizmów od wegetatywnych po przetrwalnikowe i zarodnikowe. Poziom sterylności, a więc i tym samym jakości wyrobu końcowego uzależniony jest od:

 • jakości urządzeń,
 • wiedzy personelu,
 • spełnienia wymagań technologicznych na każdym etapie sterylizacji,
 • przeprowadzenia właściwej dokumentacji.

Proces jest jednak dość problematyczny, głównie ze względu na konieczność zachowania bardzo rygorystycznej metodyki postępowania. Na poszczególnych etapach sterylizacji nie ma bowiem możliwości bezpośredniego skontrolowania poziomu czystości wyrobu, bez naruszenia jego jałowości.

Procedury, jakie wykorzystuje Centralna Sterylizacja, opierają się na absolutnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia jakichkolwiek zanieczyszczeń biologicznych, jak również chemicznych. Wyrób przechodzący przez sterylizator szpitalny musi gwarantować jałowość na poziomie SAL = 1 × 10-6, zakładającym ewentualność przeżycia maksymalnie jednej komórki drobnoustrojowej, na milion.

Odpowiednio przystosowane i zaprojektowane zgodnie z przyjętymi standardami pomieszczenie wyposażone w wysokiej jakości sterylizatory do szpitala, odpowiedzialne jest za jakość i bezpieczeństwo wszystkich zabiegów wykonywanych na sali operacyjnej. To właśnie w sterylizatorni dochodzi do procesów wyjaławiania niezbędnych narzędzi.

Warto wiedzieć, że bez właściwie przeprowadzonych procesów dekontaminacji oraz bez poprawnie spreparowanej dokumentacji na każdym etapie procesu, nie ma możliwości przeprowadzenia absolutnie żadnej procedury medycznej, podczas której niezbędne będzie zastosowanie dedykowanych narzędzi. Zadaniem Centralnej Sterylizatorni oraz Bloku Operacyjnego jest więc opracowanie optymalnej procedury, która maksymalizuje efektywność i usprawni pracę obu działów.

Pracownicy Centralnej Sterylizatorni powinni zatem zostać w miarę możliwości zaznajomieni ze wszystkimi procedurami i technikami zabiegów wykonywanych na bloku, tak aby, jak najlepiej zrozumieli specyfikę jego pracy od przygotowania sali, po wykorzystane narzędzia. Należy pamiętać, że tylko sprawna komunikacja zarówno Bloku Operacyjnego, jak i Centralnej Sterylizatorni pozwalają zachować ciągłość pracy, opartej na świadczenie usług medycznych.

Jak działa sterylizator?

Każda Centralna Sterylizatornia będąca integralną częścią placówki medycznej powinna zostać przygotowana według ściśle określonych wytycznych, a także być wyposażona w wysokiej jakości urządzenia służące do wyjaławiania:

 • narzędzi,
 • opatrunków,
 • bielizny medycznej,
 • aparatur medycznych,
 • pojemników,
 • wózków.

Oczywiście narzędzia i przyrządy wykorzystywane w szpitalach nie są jedynymi akcesoriami wymagającymi sterylizacji. Aby zagwarantować odpowiedni poziom czystości i bezpieczeństwa w placówkach medycznych, konieczne jest także wyjałowienie takich elementów jak chłodziarki farmaceutyczne do szpitala, półki, regały, a nawet całe pomieszczenia.

Procedury, jakie wdraża Centralna Sterylizacja, mają za zadanie zmniejszenie ryzyka kontaktu, zarówno pacjentów, jak i pracowników placówki medycznej z niebezpiecznymi drobnoustrojami do absolutnego minimum. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi pomagającym w osiągnięciu optymalnej czystości i zredukowaniu zakażeń, jest sterylizator szpitalny UV.

Zasada jego działania opiera się podobnie jak w przypadku naturalnych promieni słonecznych na zmianie materiału genetycznego wewnątrz mikroorganizmów i wirusów za sprawą oddziaływania na nie promieni ultrafioletowych. Światło UV uniemożliwia replikację bakterii, prowadząc tym samym do ich śmierci.

Sterylizator szpitalny składa się z:

 • wykonanej ze stali szlachetnej komory reaktora,
 • lampy ultrafioletowej, będącej źródłem promieniowania UVC,
 • osłony kwarcowej, zapewniającej ochronę lampy UV,
 • jednostki sterującej.

Zarówno niewielki piec do sterylizacji, jak i duże aparatury wyjaławiające sale operacyjne wykorzystują promieniowanie o długości fali pomiędzy 200 nm a 300 nm, ponieważ tylko taka charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi. Komora reaktora wykorzystuje zakres UV-C w celu rozbicia wiązań molekularnych mikroorganizmów i patogenów, skutecznie je neutralizują.

Jakie są etapy sterylizacji?

Proces sterylizacji narzędzi wykorzystywanych w placówkach medycznych opiera się na jasno sprecyzowanym schemacie, który można w największych uproszczeniu przedstawić w kilku najistotniejszych punktach.

1. Mycie i dezynfekcja
Jest to pierwszy krok przygotowujący wykorzystane podczas procedur medycznych narzędzia, do dalszego wyjaławiania. Polega na oczyszczeniu ich powierzchni z pozostałości nieorganicznych i organicznych, za pomocą specjalistycznych preparatów i automatycznej myjni.

2. Przygotowanie narzędzi do sterylizacji
Czyste i zdezynfekowane przy pomocy specjalnych środków akcesoria umieszczane są następnie w opakowaniu do sterylizacji, występującym najczęściej w formie:

 • torebki ze specjalnym zamknięciem,
 • rękawa do sterylizacji zamykanego za pomocą zgrzewarki,
 • papieru,
 • włókniny do sterylizacji.

Dodatkowo sterylizator narzędzi chirurgicznych wymaga zabezpieczenia ostrych końców specjalnymi nakładkami, które chronią przed uszkodzeniem opakowań.

3. Umieszczenie testów służących do kontroli sterylizacji
Jakość każdego cyklu sterylizacji poddawana jest dokładnej kontroli, za pomocą testów chemicznych umieszczanych wewnątrz opakowania do sterylizacji.

4. Umieszczenie narzędzi w sterylizatorze
Podczas tej czynności niezbędne jest zadbanie o to, aby sposób ułożenia opakowań zawierających narzędzia poddawane sterylizacji zapewniał swobodny dostęp do czynnika sterylizującego.

5. Właściwa sterylizacja
Po umieszczeniu opakowania w sterylizatorze sam proces przebiega automatycznie, a obsługa urządzenia wymaga jedynie wyboru właściwego programu.

6. Ostudzenie wysterylizowanych pakietów
Gotowe pakiety, po wyjęciu z komory sterylizatora należy odstawić, aż do osiągnięcia przez nie temperatury pokojowej.

7. Skompletowanie dokumentacji
Dokładna dokumentacja procesów sterylizacji, a także ich archiwizacja są normowane przepisami prawnymi, dlatego ostatnim krokiem będzie przygotowanie i zabezpieczenie otrzymanych wyników testów kontroli sterylizacji.

Co zabija sterylizacja?

Sterylizacja w szpitalu to procedura absolutnie konieczna, dzięki której możliwe jest zapobiegnięcie przedostania się drobnoustrojów poprzez uszkodzenie, a nawet mikrouszkodzenie naskórka lub błony śluzowej. Dzięki sterylizacji możliwe jest zatem zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków zarówno pacjentom, jak i pracownikom każdej placówki medycznej.

Dezynfekcja – proces wstępny

Choć proces dezynfekcji jest jak najbardziej potrzebny i stanowi doskonały wstęp do kolejnych etapów wyjaławiania narzędzi i akcesoriów szpitalnych, nie może stanowić jedynego sposobu na pozbycie się z ich powierzchni drobnoustrojów. Wzbogacone o wysokiej jakości preparaty dezynfekujące, zaawansowane myjnie automatyczne dają bardzo dobre wyniki biobójcze, jednak do osiągnięcia całkowitej neutralizacji grzybów, bakterii i wirusów konieczna jest sterylizacja.

Sterylizacja – zapewnia bezpieczeństwo

Proces wyjaławiania stanowi absolutnie konieczną kontynuację dezynfekcji wszystkich narzędzi i akcesoriów, wykorzystywanych w szpitalach, ponieważ skutecznie eliminuje wszystkie drobnoustroje, zarówno w formie wegetatywnej, jak i przetrwalnikowej. Tylko prawidłowo przeprowadzony proces sterylizacji, może zagwarantować higieniczne środowisko zarówno pacjentom, jak i lekarzom podczas wykonywania wszystkich zabiegów medycznych.

Centralna Sterylizacja to jedno z najważniejszych miejsc w każdej placówce medycznej, które odpowiada za zachowanie jej wysokich standardów oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Nowoczesne, wykorzystujące najnowsze technologie sterylizatory stanowią absolutny wymóg w każdym szpitalu, skutecznie pozbywając się wszystkich mogących prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych bakterii wirusów i grzybów.

 

 

Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby dobrać odpowiednie urządzenia sterylizujące.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 528 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Profesjonalnie od A do Z. Począwszy od kontaktu, doradztwa, wyboru towaru po montaż. Klimatyzator dobrany zgodnie z metrażem i ułożeniem lokalu mieszkalnego. Liczymy na równie profesjonalny serwis. Polecam bardzo!
2024-06-05
Ok stały kontakt telefoniczny fachowa obsługa
pixel