Stołówka w przedszkolu - Jak ją urządzić?

2023-09-15
Stołówka w przedszkolu - Jak ją urządzić?

Stołówka przedszkolna to miejsce, w którym dzieci spożywają posiłki, uczą się nawyków żywieniowych, odpoczywają i integrują się ze sobą. W stołówce mogą też odbywać się zajęcia kulinarne, na których dzieci uczą się robić kanapki, sok z owoców czy inne smakołyki. Aby zapewnić im komfort, bezpieczeństwo i zdrowie, należy zadbać o odpowiednie urządzenie i wyposażenie stołówki dla przedszkolaków. Jakie elementy wyposażenia są niezbędne w przedszkolnej stołówce, jak zaplanować przestrzeń pomieszczenia oraz jakie przepisy i wymogi musi spełnić stołówka w przedszkolu?

Spis treści:

8 minut czytania

 

Jak urządzić stołówkę przedszkolną, aby była bezpieczna i funkcjonalna?

W stołówce dzieci nie tylko spożywają posiłki, ale też bawią się i spędzają razem czas. Musi więc być w taki sposób zaprojektowana, aby była bezpieczna, umożliwiała komfortowe i bezpieczne dla zdrowia spożywanie posiłków oraz była przyjazna dla dzieci. Stołówka musi także być łatwa do utrzymania w czystości, bo dzieci przy jedzeniu potrafią nabrudzić. Ponadto stołówka jako miejsce dla dzieci i miejsce, w którym dochodzi do kontaktu dzieci i wyposażenia z żywnością, musi spełniać rygorystyczne normy. Urządzanie stołówki przedszkolnej to może być wyzwanie, ale chodzi przecież o bezpieczeństwo w stołówce i zdrowie małych dzieci.

Stołówka przedszkolna powinna być wyposażona w meble dostosowane do wieku i wzrostu dzieci. Zaleca się, aby stoły i krzesła były lekkie, stabilne i łatwe do czyszczenia, a także zaokrąglone, aby uniknąć zranień.

Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które można dowolnie łączyć i zmieniać układ. Stołówka powinna mieć również odpowiednie oświetlenie i wentylację a światło jasne, ale nie oślepiające.

Wentylacja musi zapewniać świeże powietrze i usuwać nieprzyjemne zapachy. Warto zainwestować w system klimatyzacji lub rekuperacji, który utrzyma optymalną temperaturę i wilgotność. Szczególnie warto zwrócić uwagę na przemysłowe oczyszczacze powietrza do stołówek.

W stołówce powinien znaleźć się również sprzęt kuchenny i gastronomiczny. Niezbędna jest przede wszystkim lodówka do bezpiecznego przechowywania jedzenia, zmywarka (naczyń do mycia jest dużo i szybkie ręczne mycie nie zapewnia takich efektów, jak urządzenie). Ważne jest, aby sprzęt był bezpieczny i łatwy w obsłudze dla personelu, aby szybko i sprawnie można było przygotować zdrowe posiłki dla dzieci. Sprzęt musi być regularnie czyszczony i dezynfekowany.

 

Meble modułowe w przedszkolu

 

Jakie wyposażenie jest niezbędne w przedszkolnej stołówce?

Przedszkolna stołówka ma być wyposażona w meble oraz sprzęt dostosowany do dzieci, a także personelu przygotowującego i podającego posiłki. Niezbędne w niej są takie rzeczy, jak:

 • Stoliki i krzesełka o odpowiedniej wysokości i stabilności, najlepiej z możliwością regulacji. Wysokość powinna uwzględniać różny wzrost dzieci. Meble powinny być łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia. Powinny mieć też zabezpieczone nóżki, aby przy przesuwaniu przez dzieci nie rysowały podłogi. Oprócz stolików dla dzieci potrzebne są także stoły czy blaty robocze dla personelu, w tym stoły chłodnicze do stołówek.
 • Szafki lub regały na naczynia, sztućce i akcesoria kuchenne. Powinny być zamknięte na klucz lub zabezpieczone przed dostępem dzieci, które nożami czy widelcami mogłyby zrobić sobie krzywdę albo stłuc talerze. Najlepiej też, aby talerze czy kubki były nietłukące. Minimalizuje to ryzyko zniszczenia rzeczy i kosztów zakupu nowych, ale także ryzyko niebezpieczeństwa pokaleczenia się przez dzieci rozbitym szkłem.
 • Zlewozmywak z baterią o ograniczonej temperaturze wody, aby zapobiec poparzeniom dzieci, które będą myły ręce przed jedzeniem. Zlewozmywak powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości, aby dzieci mogły samodzielnie myć ręce przed i po posiłku. Ponadto dostęp do wody jest konieczny na stołówce, aby móc zrobić dzieciom herbatę czy umyć naczynia.
 • Lodówka na produkty spożywcze, najlepiej z zamrażalnikiem. Jest niezbędna do bezpiecznego przechowywania jedzenia, przedłużenia jego trwałości oraz uniknięcia zepsucia i rozwoju szkodliwych bakterii czy pleśni. Dobrym rozwiązaniem jest to, żeby lodówka była zamykana na klucz lub zabezpieczona przed dostępem dzieci. Oprócz lodówki mogą przydać się także szafy chłodnicze do stołówek czy witryny mroźnicze do stołówek.
 • Kuchenka mikrofalowa do podgrzewania posiłków. Kuchenka powinna być umieszczona na bezpiecznej wysokości, z dala od zasięgu dzieci, a także wyposażona w zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.
 • Ekspres do kawy lub czajnik elektryczny do przygotowywania napojów dla personelu, a także herbaty dla dzieci. Powinny być umieszczone na bezpiecznej wysokości, z dala od zasięgu dzieci, a także być wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem i przewróceniem.
 • Kosz na śmieci z pokrywą i workiem. Kosz powinien być łatwy do opróżniania i czyszczenia, a także umieszczony w miejscu niedostępnym dla dzieci. Śmietniki mają umożliwiać segregację odpadków, przynajmniej na odpady zmieszane i bio, a najlepiej również na plastik.
 • Inne niezbędne sprzęty, takie, jak miksery, blendery, rozdrabniacze, tarki czy szatkownice do warzyw na stołówki. Warto mieć również sokowirówkę, aby móc przygotować dzieciom pyszny, świeży sok, a nawet pokazać im, jak to się robi.

 

Oczyszczacze powietrzaPrzejdź do stołów chłodniczychSzafy chłodniczeWitryny mroźniczeSzatkownice

 

Jak zaplanować projekt przestrzeni stołówki, aby była atrakcyjna dla dzieci?

Projektowanie przestrzeni stołówki w przedszkolu tak, by spełniała wszystkie wymogi i była funkcjonalna oraz przyjazna dla dzieci nie jest takie proste. Warto pomyśleć przy tym o kilku istotnych rzeczach. Bardzo ważnym aspektem są kolorystyka i dekoracje w przedszkolnej stołówce. Ściany i podłogi powinny mieć jasne i ciepłe kolory. Wpływają one znacznie lepiej na nastrój i apetyt dzieci niż ciemne. Unikać należy zbyt intensywnych i kontrastowych barw, które mogą drażnić wzrok maluchów.

Dobrym pomysłem będą tapety lub naklejki ze zwierzętami, postaciami z bajek lub motywami przyrodniczymi. Dodadzą one uroku i radości stołówce oraz będą miały też wpływ na nastrój i samopoczucie dzieci. Można też pozwolić dzieciom na ozdobienie ścian ich rysunkami lub plakatami. Na suficie warto zawiesić girlandy, balony lub lampiony. Takie proste dekoracje sprawią, że stołówka będzie wyglądać bardziej uroczo i świątecznie, więc to dobry trick na okresy świąteczne i uroczystości.

Na ścianach lub półkach warto umieścić zabawki, książki lub gry planszowe, do korzystania, z których niezbędne są stoły. Te elementy zachęcą dzieci do zabawy i nauki po posiłku.

Pamiętaj jednak, aby nie przeładować stołówki zbyt wieloma przedmiotami, które mogą utrudniać sprzątanie i porządkowanie. Ponadto takie rzeczy mogą przyciągać uwagę dzieci, odciągając ją tym samym od jedzenia. Warto także zadbać o rośliny doniczkowe lub kwiaty cięte. Rośliny dodadzą życia i świeżości stołówce. Należy jednak wybrać rośliny łatwe w pielęgnacji i niewymagające dużo światła oraz unikać roślin trujących lub uczulających. Rośliny w doniczkach lub kwiaty w wazonach, zwłaszcza z wodą, należy umieścić poza zasięgiem dzieci, aby ich nie przewróciły i nie rozlały wody. Warto pomyśleć również o ciekawych firankach na okna czy atrakcyjnym ułożeniu stołów. Wszystko to wpływa na samopoczucie, które powinno być jak najlepsze, aby jedzenie było przyjemnością.

 

Jakie są przepisy i standardy dotyczące stołówek przedszkolnych?

Stołówka przedszkolna musi spełniać określone przepisy i standardy dla stołówek przedszkolnych dotyczące higieny, bezpieczeństwa i jakości żywienia:

 • Oddzielona od innych pomieszczeń: własne wejście i wyjście.
 • Dobrze oznakowana i oświetlona.
 • Dostęp do bieżącej wody, kanalizacji i prądu.
 • Wyposażona w środki gaśnicze, apteczkę i alarm przeciwpożarowy.
 • Stołówka przedszkolna ma być utrzymywana w czystości i porządku. Powinna być sprzątana codziennie, a raz w tygodniu dezynfekowana w celu ochrony przed szkodliwymi drobnoustrojami i innymi szkodnikami.
 • Ponadto stołówka przedszkolna musi zapewniać zrównoważone i urozmaicone menu dla dzieci w przedszkolu. Powinny one być przygotowywane ze świeżych i sprawdzonych produktów, a także być dostosowane do wieku, potrzeb i preferencji dzieci.
 • Oczywiście bardzo ważny jest również wykwalifikowany i kompetentny personel, który posiada aktualne badania lekarskie, szkolenia sanitarno-epidemiologiczne i kursy pierwszej pomocy. Personel ma również dbać o higienę osobistą i ubiór.

 

Checklista - przepisy i standardy dla stołówek przedszkolnych

 

Te wszystkie obowiązki i zalecenia to wymogi określone w szeregu przepisów, których przedszkola muszą surowo przestrzegać. Są to:

 • zasady HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), czyli analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli w produkcji i dystrybucji żywności;
 • zasady GHP (Good Hygiene Practice), czyli dobrej praktyki higienicznej w zakresie czystości, dezynfekcji i utrzymania porządku w stołówce;
 • zasady GMP (Good Manufacturing Practice), czyli dobrej praktyki produkcyjnej w zakresie jakości, składu i oznakowania żywności;
 • zasady BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy), czyli zapewnienie bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy dla personelu stołówki.
 • zasady RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), czyli ochrona danych osobowych dzieci i personelu stołówki.

Niespełnienie wyżej wymienionych przepisów w stołówce grozi nie tylko niebezpieczeństwem dla jedzących i spędzających tam czas dzieci, ale i konsekwencjami w razie wykrycia uchybień, zwłaszcza gdy doprowadzą do nieprzyjemnych i zagrażających dzieciom sytuacji. Dlatego ich przestrzeganie jest konieczne, by zadbać o bezpieczeństwo maluchów, które rodzice oddają do przedszkola, ufając, że będą pod dobrą opieką wykwalifikowanych przedszkolanek.

Dzieci przebywają w przedszkolu nawet do 8 godzin w ciągu dnia, więc spożywają tam śniadanie, obiad, a nawet podwieczorek. Rodzice płacą za pobyt i wyżywienie dzieci, więc obowiązkiem przedszkoli jest zadbanie zarówno o stołówkę, smaczne i zdrowe posiłki oraz zdrowie i życie dzieci. Nie wolno dopuścić do choćby najmniejszego błędu - koszt każdego może być ogromny.

 

 

Zastanawiasz się nad wyposażeniem przedszkolnej stołówki ? Skorzystaj z darmowej konsultacji.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Profesjonalna i szybka obsługa zamówienia.
2024-04-02
Obsługa przd i po sprzedaży bardzo pomocna.W razie pytań, można dzwoninic i odpowiadają na pytania.Bardzo jestem zadowolona.Polecam
pixel