Piła do mięsa w branży hotelarskiej — Jak działa i jak takimi maszynami się posługiwać?
W wielu branżach istnieje konieczność częstego cięcia i krojenia mięsa z kośćmi — w dużych ilościach. Jak ciężkie jest to zadanie, wie każdy, kto musiał je kiedyś wykonać, zwłaszcza jeśli było to mięso zamrożone. Dlatego warto zastosować, w takich przypadkach, specjalistyczną piłę do mięsa.
Spis treści:
- Czym dokładnie jest piła do mięsa?
- Hotelarstwo, a piła do mięsa — jak się ją wykorzystuje w tym zawodzie?
- 5 zalet posiadania piły do mięsa w branży hotelarskiej
- Jak posługiwać się piłą do mięsa w branży hotelarskiej?
- Konserwacja piły taśmowej do mięsa
- Piła taśmowa do mięsa – jak często wymieniać ostrze?
- Inne urządzenia do obróbki mięsa w branży hotelarskiej
- Piły do mięsa w branży hotelarskiej – podsumowanie
Co daje piła elektryczna do mięsa i kości? Przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż praca z nią jest wyjątkowo szybka i pozwala jednej osobie na wykonanie cięć błyskawicznie i bez większego wysiłku. Dowiedz się zatem z poniższego poradnika wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Piła do rozbioru mięsa do branży hotelarskiej to urządzenie niezbędne w każdym hotelu, który przygotowuje posiłki dla swoich gości lub też organizuje imprezy takie jak: śluby, komunie, chrzciny, urodziny, bale sylwestrowe i wiele podobnych.
Czym dokładnie jest piła do mięsa?
Piła do mięsa i kości to specjalistyczny sprzęt przeznaczony do porcjowania i obróbki mięsa dostarczanego w tuszach lub półtuszach zwierzęcych oraz mrożonych produktów jak np. ryby. Piła to urządzenie z solidną obudową wykonaną zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub wytrzymałych stopów aluminium. Obudowa z aluminium jest często anodyzowana, co znacznie ułatwia utrzymanie jej w idealnej czystości. Główną i najważniejszą częścią piły jest jej ostrze tnące. Jest ono wykonane w postaci długiej taśmy z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W celu zapewnienia idealnego cięcia zarówno mięsa, jak i kości – również w stanie zamrożonym – ostrze tnące posiada regulację naciągu. Mięso, które umieszcza się na stole podawczym, zostaje przecięte dokładnie tam, gdzie sobie tego życzysz, znacznie przyspieszając i ułatwiając pracę z mięsem.
Hotelarstwo, a piła do mięsa — jak się ją wykorzystuje w tym zawodzie?
Branża hotelarska jest jedną z wielu, gdzie zastosowanie znajdują wilki i piły do mięsa. Piły wykorzystywane są we wszelkiej działalności gastronomicznej, a także w wielu sklepach mięsnych. Zakup i użytkowanie profesjonalnej piły pozwoli Ci na zamawianie znacznie tańszego mięsa w postaci tusz albo półtusz zwierzęcych. W ten sposób masz też większą kontrolę nad jakością jedzenia, które jest serwowane w hotelu i hotelowej restauracji. Im większy jest Twój hotel, tym bardziej potrzebna jest Ci taka piła, ale nawet w najmniejszych placówkach znajdzie ona swoje zastosowanie i przyniesie Ci wymierne korzyści finansowe. Jednym z takich przykładów jest piła do kości i mięsa firmy YATO YG-03392 lub wysokiej jakości piła polskiego producenta Ma-Ga model PM 1550 S.
5 zalet posiadania piły do mięsa w branży hotelarskiej
Piła do mięsa elektryczna do branży hotelarskiej to właściwie same zalety. Poznaj te najważniejsze, które przyniosą Ci największe korzyści w Twoim hotelu:
- oszczędność czasu;
- możliwość zakupu tańszego mięsa;
- lepsza kontrola nad jakością potraw mięsnych;
- serwowanie świeższych dań;
- możliwość krojenia zamrożonego mięsa.
Dzięki posiadaniu takiego urządzenia znacznie skróci się czas pracy osoby czy też osób odpowiedzialnych za przygotowywanie mięsa. Krojenie mięsa przy pomocy noży, tasaków, czy pił ręcznych to proces długotrwały i bardzo męczący. Jeżeli zachodzi konieczność pocięcia większej tuszy solidnie zamrożonej, to staje się to zadaniem, które bez profesjonalnej piły elektrycznej jest praktycznie niewykonalne.
Wiele hoteli zamawia mięso już przetworzone w zakładach do mniejszych porcji. To jednak oznacza, że płacisz za nie wyższe ceny i nie masz pewności, ile czasu trwała obróbka takiego mięsa. Przenosząc ten etap do swojego hotelu, zyskujesz większą kontrolę nad całym procesem oraz masz możliwość zamawiania mięsa w tuszach lub półtuszach zwierzęcych, które jest znacznie tańsze od takiego poporcjowanego. Zmniejszasz także swoją zależność od dostawców przetworzonych produktów, we własnej chłodni możesz mieć duży zapas mięsa i wytwarzać z niego dania zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.
Jak posługiwać się piłą do mięsa w branży hotelarskiej?
Posługiwanie się piłą taśmową do mięsa nie jest rzeczą trudną, jednak musisz zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy.
Po pierwsze każdy operator maszyny powinien przed jej użyciem zapoznać się dokładnie z instrukcją jej użytkowania. To bardzo ważny element często pomijany przez wiele osób, co może prowadzić do groźnych wypadków z powodu nieumiejętnej jej obsługi.
Piła musi zostać ustawiona na stabilnym podłożu, tak aby nie mogła się przesuwać ani kołysać w czasie pracy.
Pracownik musi posiadać ubranie ochronne, bez którego nie wolno użytkować piły. Powinny to być rękawice ochronne, fartuch, osłona na włosy oraz okulary ochronne.
W przypadku konieczności awaryjnego zatrzymania urządzenia można skorzystać z wyłącznika grzybkowego umieszczonego na obudowie maszyny. Po jego użyciu konieczne jest odblokowanie go przed następnym włączeniem maszyny.
Przed przystąpieniem do krojenia mięsa musisz upewnić się, że obok maszyny nie znajdują się żadne rzeczy, które mogłyby się do niej dostać, powodując jej awarię. Zaczynając pracę, ustaw żądaną grubość krojenia za pomocą elementu porcjującego. Uruchom piłę i przesuwaj mięso w stronę poruszającego się ostrza za pomocą popychacza. Pamiętaj o odbieraniu pokrojonego mięsa. Jeżeli nagromadzi się go więcej, to może ograniczyć Ci ono możliwość przesuwania świeżego mięsa.
Sprawdź przed użyciem, jaki jest dopuszczalny czas pracy ciągłej urządzenia i nie przekraczaj go, gdyż grozi to przegrzaniem i uszkodzeniem urządzenia. Informację o tym czasie znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.
Konserwacja piły taśmowej do mięsa
Każde urządzenie elektryczne i mechaniczne wymaga regularnego stosowania czynności konserwujących. Nie są one trudne, ale trzeba o nich pamiętać. W przypadku typowych pił taśmowych do mięsa są to zazwyczaj:
- czyszczenie urządzenia – przeprowadzać należy je po odłączeniu piły od źródła zasilania – w większości modeli co kilka godzin pracy;
- kontrola zabezpieczeń – sprawdzanie prawidłowego działania zabezpieczeń – zazwyczaj co 100 do 200 godzin pracy;
- kontrola systemu napędowego – sprawdzanie, czy układ napędowy działa prawidłowo – zazwyczaj co 300 godzin pracy.
Dokładne informacje o częstotliwości wykonywania powyższych czynności oraz o tym, jak one powinny wyglądać, znajdziesz w instrukcji dołączonej do każdej piły elektrycznej.
Piła taśmowa do mięsa – jak często wymieniać ostrze?
Nie ma ostrzy, które nie ulegają stępieniu i uszkodzeniom. Taśmowe ostrze piły tnącej do mięsa działa bardzo długo jednak co jakiś czas należy je wymienić. Jak często zatem będziesz musiał tego dokonać? Nie ma na to jednej reguły. Zależy to w dużej mierze od tego, jakie gatunki mięs kroisz oraz od tego, jak często jest to mięso mrożone. Ostrze powinieneś wymienić, gdy zaobserwujesz, że następują jakieś problemy z prostym krojeniem lub wystąpi przegrzewanie się ostrza. Wymiana ostrza nie jest sprawą skomplikowaną i poradzisz sobie z tym sam. Czasami, gdy krojone są duże ilości świeżego mięsa, możesz również dokonać wymiany ostrza na model z innymi ząbkami lepiej przystosowany właśnie do tej czynności. Wtedy krojenie będzie dokładniejsze i równiejsze. Nie zapomnij przed przejściem do obróbki mięsa mrożonego o ponownej zmianie ostrza na takie, które jest do tego przeznaczone.
Inne urządzenia do obróbki mięsa w branży hotelarskiej
Piła taśmowa do mięsa w branży hotelarskiej to nie jedyne urządzenie, jakie może być Ci pomocne w prowadzeniu Twojej działalności hotelowej. Innym powszechnie używanym sprzętem jest maszynka do mielenia mięsa określana powszechnie jako wilk do mięsa. Takie urządzenie służy do rozdrabniania mięsa, co jest konieczne w przypadku bardzo wielu serwowanych potraw czy wytwarzaniu własnych kiełbas. Zastosowanie takiego sprzętu oznacza bardzo duże oszczędności czasu oraz idealnie zmielone mięso. Jednym z typowych wilków do mięsa jest maszynka do mięsa WM12 Ma-Ga. Taki model może przygotować nawet do 100 kilogramów mięsa mielonego w godzinę, co powinno z zapasem wystarczyć w Twojej działalności. W maszynkach do mięsa możesz także wymieniać sitka w zależności od tego, do czego chcesz wykorzystać zmielone mięso. Do wyrobu kiełbas używa się zazwyczaj sitek z większymi oczkami. Noże zastosowane w maszynkach są samoostrzące i wymienne i gdy ulegną zużyciu , możesz dokonać samodzielnej ich wymiany na nowe.
W hotelowych kuchniach i restauracjach z pewnością zastosowanie znajdzie także specjalny bardzo wydajny steker do mięsa S20. Przy jego pomocy możesz zmiękczać i nacinać mięso, dzięki czemu znacznie zwiększy się wydajność Twojej kuchni. Podobne działanie ma również rewelacyjna kotleciarka do mięsa KM20 Ma-Ga. Z takimi urządzeniami przygotowywanie steków, kotletów czy rolad stanie się wyjątkowo szybkie i proste.
Idealnym rozwiązaniem dla mniejszych kuchni jest fakt, że wyżej wymienione urządzenia są modułowe, co oznacza, iż kupując jedno urządzenie np. wilka do mielenia, możesz zakupić dodatkowo samą gardziel stekera — zyskując miejsce robocze oraz oszczędzając pieniądze.
Zastosowanie elektrycznych maszyn jest przy żywieniu dużej liczby osób koniecznością. Wykonują one pracę wielu osób, które poświęciłyby na wykonanie ręczne tych samych czynności ogromną liczbę godzin. Jeżeli w swojej działalności oferujesz także organizację przyjęć, urodzin, komunii, wesel, chrzcin, sylwestrów i tym podobnych dużych imprez to musisz posiadać takie maszyny. Przygotowanie na raz 100, 200 czy więcej posiłków, bez takiego sprzętu wydaje się niemożliwe. Duża kotleciarka może mieć wydajność do 500 sztuk na godzinę, co wystarczy Ci nawet na największe organizowane przyjęcia i obiady.
Piły do mięsa w branży hotelarskiej – podsumowanie
Piła do mięs w branży hotelarskiej jest urządzeniem niezbędnym. Bez takich maszyn przyspieszających pracę i dających możliwość zakupu tańszego mięsa do samodzielnej obróbki, nie sposób sobie wyobrazić prowadzenia dobrego hotelu. Z pewnością zastosowanie w Twojej kuchni i restauracji znajdą także inne urządzenia elektryczne do obróbki mięsa takie jak maszynki do mięsa (wilki do mięsa), stekery czy kotleciarki. W tak wyposażonym hotelu serwowanie jedzenia nawet na największych imprezach nie będzie stanowiło wielkiego wyzwania i Twoi pracownicy poradzą sobie z tym bez problemu. Jak najszybciej zapoznaj się więc z bogatą ofertą profesjonalnego sprzętu do obróbki mięsa i zamów to, co przyda Ci się najbardziej.
Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby dobrać odpowiednią piłę do mięsa.
lub