Jak wygląda montaż ciągów chłodniczych?

2022-11-04
Jak wygląda montaż ciągów chłodniczych?

W każdym lokalu, czy to sklep, czy usługi gastronomiczne, nastąpi moment, w którym trzeba wymienić urządzenia chłodnicze. Właściciel musi wtedy nie tylko zająć się samym zakupem nowych sprzętów, ale również zastanowić się, jak szybko i sprawnie je zamontować. Najważniejszym czynnikiem jest czas, ponieważ sklep czy punkt gastronomiczny, nie może prawidłowo funkcjonować bez urządzeń chłodniczych. Warto więc zgłębić ten temat i dowiedzieć już na przyszłość, jak się zająć wymianą ciągów chłodniczych.

 

Spis treści:

 1. Branża chłodnicza - odpowiednie wyposażenie sklepów
 2. Jakie jest zadanie lady chłodniczej?
 3. Regał chłodniczy — co warto o nim wiedzieć?
 4. Lada chłodnicza cukiernicza — dowiedz się więcej!
 5. Różne rodzaje sprzętów chłodniczych
 6. Co ma znaczenie przed zakupem sprzętu? Sprawdź!
 7. Montaż ciągów chłodniczych — jak to wygląda?

8 MIN CZYTANIA

 

Branża chłodnicza - odpowiednie wyposażenie sklepów

Właściciele sklepów przed rozpoczęciem działalności zastanawiają się, jaki sprzęt chłodniczy wybrać do swojego lokalu. Zdają sobie sprawę z tego, że ten wybór jest kluczowy do rozpoczęcia działalności, jak również ze względu na dalsze perspektywy rozwoju. Jest to również bardzo kosztowny zakup, dodatkowo od niego zależy, jak będzie funkcjonował sklep, a także, jakie zyski przyniesie. Profesjonalny sprzęt chłodniczy zapewnia świeży towar przez dłuższy czas, atrakcyjny wygląd proponowanych produktów oraz sprawną i szybką obsługę klienta. Bez tego sprzętu nie może działać żaden sklep z żywnością, cukiernie, jak i punkty gastronomiczne.

 

Jakie jest zadanie lady chłodniczej?

Lada chłodnicza ma na celu ułatwienie przechowywania i ekspozycji produktów potrzebujących właściwych warunków, które sprawiają, że są odpowiednie do spożycia. Oprócz jakości urządzeń chłodniczych ważny jest również design oraz funkcjonalność. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem lady chłodniczej czy regału — zapraszamy do dalszej lektury. Objaśniamy, co lepiej się sprawdzi i do jakiego lokalu. Na czym tak naprawdę polega różnica między nimi? Lada chłodnicza zazwyczaj wykorzystywana jest na stoiskach, w których produkty podaje sprzedawca. Najczęściej można ją spotkać na stoiskach sprzedających takie produkty jak wędliny, sery oraz mięso. Te urządzenia świetnie wyeksponują towar w poziomie, a ułożone prawidłowo zachęcają klientów do zakupów.

 

Regał chłodniczy — co warto o nim wiedzieć?

Kolejnym sprzętem do omówienia jest regał chłodniczy. Przeznaczony jest on do samodzielnej obsługi przez klienta. Zajmuje on znacznie mniej miejsca, dzięki ułożeniu produktów w poziomie. Najlepiej prezentują się na nim butelki, puszki, kartony, pudełka czy pakowane wędliny i sery. Dodatkowo regały mogą posiadać roletę, którą opuszcza się na noc czy drzwi szklane, umożliwiające oszczędność energii. Dlatego decyzje dotyczącą wyboru pomiędzy ladą a regałem należy dopasować do rodzaju asortymentu, jak i swojego lokalu.

 

Lada chłodnicza cukiernicza — dowiedz się więcej!

Następnym rodzajem lad, o których należy tutaj wspomnieć, są lady cukiernicze. Do ich głównych zadań zalicza się przechowywanie ciast, deserów czy tortów w odpowiednich warunkach. Zazwyczaj spotyka się te urządzenia z regulowanym kątem nachylenia półek. Pozwala to na jeszcze lepszą ekspozycję towaru. Doskonałą opcją jest funkcja kontroli wilgoci. Pozwala na zachowanie świeżości, jak i zapobieganiu wysuszenia wyrobów cukierniczych.

Lada chłodnicza cukiernicza może występować w starym stylu w złotym kolorze z dodatkiem drewna lub nowoczesnym, gdzie dominują czerń i biel. Oświetlenie lady zazwyczaj jest barwy ciepłej, podkreślające walory ciast. Oczywiście wyposażenie sklepu to nie tylko lady i regały i należy o tym pamiętać. W sklepach dużą popularnością cieszą się również szafy chłodnicze, zazwyczaj wykorzystywane do ekspozycji napojów w butelce i puszce.

 

Różne rodzaje sprzętów chłodniczych

Kolejne meble chłodnicze to na przykład witryny mroźnicze, które oczywiście służą do przechowywania wszelkiego rodzaju mrożonek i lodów. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, dogodną opcją są stoły chłodnicze czy sałatkowe. Tak ogromny wybór pozwala na precyzyjny dobór urządzeń do swojego asortymentu, formy sprzedaży i wystroju lokalu.

Na rynku w obecnych czasach występują różne rodzaje szaf chłodniczych. Zazwyczaj wybór pada na przeszklone szafy, dzięki czemu zwiększa się szansa na efektywną ekspozycję napojów i innych towarów. Dodatkowo można wzbogacić to urządzenie podświetleniem, które nada eleganckiego wyglądu. Kolejną zaletą tych szaf jest wysoka wydajność energetyczna. Wszystko to podkreśla ich funkcjonalność, dlatego też są bardzo często wybierane przez właścicieli sklepów i punktów gastronomicznych. Nie wolno zapomnieć o klasycznych szafach z drzwiami (z wyglądu przypominają klasyczne lodówki). Zazwyczaj ten model stoi na zapleczu w lokalu. Przechowuje się tam wszystkie produkty, które należy trzymać w lodówce (zalicza się do nich przede wszystkim wędliny oraz nabiał).

Często w punktach gastronomicznych korzysta się z takich szaf w celu przechowania owoców i warzyw, a niekiedy również gotowych dań czy deserów. Korzystanie z tego rodzaju urządzeń, wydłuża termin spożycia.

 

Co ma znaczenie przed zakupem sprzętu? Sprawdź!

Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu należy zapoznać się z jego parametrami technicznymi. To one mają ogromny wpływ na użytkowanie urządzenia. W końcu każdemu zależy, aby zakup mebli chłodniczych był na długie lata, a korzystanie z niego było łatwe i przyjemne. Na sam początek trzeba się zastanowić, jaką ladę wybrać- taką z komorą chłodniczą czy bez?

 • Zasada jest taka: do małych sklepów, gdzie magazyn jest niewielkich rozmiarów, poleca się lady o średniej wielkości, wyposażone w komorę przechowalniczą pod spodem. Tak zaplanowana przestrzeń pozwala zrezygnować z dodatkowej chłodni na zapleczu. Takie rozwiązanie to oszczędność finansowa i powierzchniowa. Kolejna zaleta to dość szybkie uzupełnienie asortymentu, które jest „pod ręką”.
 • Następnie należy zastanowić się nad rodzajem chłodzenia. W takich sprzętach chłodniczych istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest tak zwane chłodzenie grawitacyjne, gdzie chłód opada w dół grawitacyjnie z parownika umieszczonego pod blatem. Ten rodzaj chłodzenia polecany jest między innymi do przechowywania produktów narażonych na szybsze wysuszanie i charakteryzuje się mniejszą ekspozycją górną na rzecz większej komory przechowalniczej pod spodem. Drugim rozwiązaniem jest chłodzenie wymuszone wentylatorem. Jego zastosowanie pozwala na równomierne i skuteczne chłodzenie całego asortymentu i charakteryzuje się większą ekspozycją i mniejszą komorą przechowalniczą lub jej brakiem
 • Na koniec warto zastanowić się, jaki wybrać agregat do urządzenia chłodniczego. Wyróżnia się dwa rodzaje – wewnętrzny i zewnętrzny. Do mniejszych lokali często wybierany jest już wbudowany agregat. Przede wszystkim z powodu finansowych, ta opcja jest o wiele tańsza, ale również z powodu łatwego montażu. Niestety posiada również wady, takie jak większy hałas, większe zużycie prądu oraz mniejszą wydajność urządzenia. Urządzenia zasilane dzięki zewnętrznemu agregatowi to bardzo cicha praca i dużo niższe koszty użytkowania. Jest o wiele droższy oraz wymaga skomplikowanego montażu. Dlatego, jeśli potrzebujemy dłuższego ciągu lad i finanse firmowe pozwalają, warto zainwestować w agregat zewnętrzny. Na dłuższą perspektywę jest to bardziej opłacalna opcja.

 

Montaż ciągów chłodniczych — jak to wygląda?

W sklepie eLadex dostępne są wyłącznie sprawdzone rozwiązania.

 • Bardzo popularnym wyborem jest ciąg chłodniczy na bazie witryn WCh-7 OFELIA 2 x 2 560 mm× 1150 mm wraz z agregatem zewnętrznym. Jest to ciąg chłodniczy zbudowany z dwóch lad. Ten model doskonale sprawdzi się w ekspozycji i sprzedaży samoobsługowej wszelkiego rodzaju wyrobów mięsnych, wędliniarskich oraz serów i nabiału. Sprzęt ten posiada gwarancję optymalnej temperatury dla artykułów spożywczych. Najczęściej ten model wybierają właściciele średnich i dużych sklepów spożywczych oraz mięsnych. Lady chłodnicze zostały wykonane z najlepszych materiałów — są zarówno bezpieczne, jak i wytrzymałe. Jako dodatek posiadają podświetlenie LED, które podkreślają produkty umieszczone na półce. Ten model posiada również przesłony nocne, jest to praktyczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa towaru w czasie zamknięcia sklepu.
 • Kolejnym godnym polecenia sprzętem z naszej oferty jest ciąg chłodniczy na bazie witryn WCh-8 CARMEN 2 x 3 060 mm, 1150 mm wraz z agregatem zewnętrznym. Ten model składa się z dwóch lad chłodniczych po 3 MB, które posiadają agregat zewnętrzny. Oprócz wysokiej funkcjonalności posiada wbudowane oświetlenie LED, które nadaje efektowny wygląd całości. Jest wykonany z materiałów wysokiej jakości jak stal nierdzewna, dzięki czemu łatwo o zachowanie czystości urządzenia. Dodatkowo zastosowanie agregatu zewnętrznego zapewnia ograniczenie hałasu, oraz znacznie mniejsze koszty prądu.

Jeśli zdecydujesz się na zakup tych urządzeń, masz pewność, że wybrane urządzenia zostaną dostarczone naszym transportem. Dodatkowo zajmiemy się rozładunkiem lad i regałów chłodniczych oraz ustawimy je w miejscu, które zostanie przez Ciebie wybrane. Jesteśmy w tym już doświadczeni, więc możesz przekazać to w ręce profesjonalistów. Wszystko sprawdzimy przy próbnym zasilaniu, a dodatkowo w ramach całej oferty przygotujemy krótkie szkolenie z prawidłowego użytkowania sprzętu. Interesują Cię szczegółowe informacje na temat montażu ciągów chłodniczych? Interesuje Cię montaż ciągów chłodniczych? Zapoznaj się z treścią artykułu.

Komory chłodnicze z naszej oferty to doskonały i sprawdzony wybór. Warto pamiętać, że utrzymanie gwarancji na urządzenia, jak i samego działania układu, wymaga od właściciela sklepu lub lokalu przeprowadzenia corocznych przeglądów gwarancyjnych. Współpracując z nami, masz zapewnione przeglądy, w ramach których serwisanci sprawdzają wymagane parametry.

Posiadanie sklepu lub lokalu gastronomicznego to wielka odpowiedzialność. W celu założenia działalności należy przemyśleć najlepsze rozwiązania i wybrać sprzęt, bez którego ta branża nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wybór firmy, która zajmie się wszystkimi czynnościami związanymi z dostarczeniem i montażem urządzeń chłodniczych, przynajmniej w pewnym stopniu zmniejszy ilość spoczywających na Tobie obowiązków.

 

 

Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby przygotować się na montaż ciągów chłodniczych.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 518 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
szybka i fachowa obsługa towar zgodny z zamówieniem .polecam tego sprzedawce
2024-04-01
Polecam szybko sprawna dostawa
pixel