Wszystko o przeglądach okresowych urządzeń chłodniczych

2020-12-15
Wszystko o przeglądach okresowych urządzeń chłodniczych

Regularna kontrola oraz serwis mebli chłodniczych pozwala na bezawaryjną pracę urządzeń przez cały okres eksploatacji. Gwarancją maksymalnej wydajności szaf czy lad chłodniczych jest szczegółowa kontrola ich stanu technicznego, w tym ilości czynnika chłodniczego, której należy dokonać co najmniej raz w roku. Taka dbałość o stan techniczny urządzeń pozwala uniknąć nie tylko kosztownych usterek, ale także zapewnia możliwość nieprzerwanej sprzedaży oferowanych produktów.

 

Spis treści:

  1. Co obejmuje standardowa usługa przeglądu urządzeń chłodniczych?
  2. Zaniedbany serwis: Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?
  3. Czy można dokonać serwisu mebli chłodniczych samodzielnie?

 

Co obejmuje standardowa usługa przeglądu urządzeń chłodniczych?

W zależności od rodzaju stosowanych urządzeń zakres usług serwisowych obejmuje:

  • kontrolę stanu technicznego – na podstawie przeprowadzonych oględzin klienci zostają poinformowani o stopniu zużycia poszczególnych elementów oraz o zakresie niezbędnych do przeprowadzenia czynności serwisowych
  • kontrolę pracy układu chłodniczego – na podstawie przeprowadzonych pomiarów oraz oceny parametrów pracy urządzenia ocenia się czy urządzenie posiada wystarczającą ilość czynnika chłodniczego
  • pomiar zużycia energii elektrycznej, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie usterki podzespołów mebli chłodniczych
  • czyszczenie skraplacza – dzięki oczyszczeniu wymiennika ciepła (skraplacza) poprawia się wydajność chłodnicza co wpływa pozytywnie na pracę mebli chłodniczych

Ralizacja ww. aktyności wymaga posiadania wiedzy i uprawnienia (F-GAZ oraz SEP), by w możliwie jak najkrótszym czasie zdiagnozować i wyeliminować usterkę. To co wyróżnia najlepsze zespoły serwisowe to kompleksowe podejście do przeprowadzanych działań. Klienci pownni być na bieżąco informowani o etapie przeprowadzanych prac, dzięki czemu mają nie tylko realny wpływ na usługę, ale także mogą liczyć na fachowe doradztwo.

4 działania serwisowe

źródło: opracowanie własne

 

Zaniedbany serwis: Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?

Meble cukiernicze zostały zaprojektowane z myślą o ciągłym trybie pracy. Nic innego jak właśnie serwis chłodni sklepowych zapobiega szybszemu zużyciu się agregatu. Ograniczona wydajność urządzenia sprawia, że agregat pracuje praktycznie bez przerwy. Wzmożona częstotliwość pracy mebli chłodniczych generuje także większy pobór energii elektrycznej, który naraża przedsiębiorcę na dodatkowe koszty.

Niesprawne urządzenie chłodnicze może generować ponad 30% wyższe zużycie energii elektrycznej. Serwis agregatów chłodniczych wymaga znajomości specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dzięki którym przeprowadzone prace staną się w pełni skuteczne i pozwolą na dalsze użytkowanie mebli chłodniczych.  

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas serwisu mebli chłodniczych, jest prawidłowa praca wentylatora skraplacza. Ograniczenie przepływu powietrza oraz wymiany energii cieplnej prowadzi do uszkodzenia sprężarki - czyli serca układu chłodniczego.

źródło: opracowanie własne

 

Dzięki regularnym przeglądom urządzeń chłodniczych istnieje szansa na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości jeszcze zanim wystąpią. W ten sposób ogranicza się ryzyko kosztownych usterek lad chłodniczych, które generują dodatkowe straty związane ze stratą towaru.

O jakich kwotach więc mowa? W zależności od stopnia usterki koszt usunięcia awarii wynikających np. ze zużycia podzespołów mebli chłodniczych wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

 

Zadbaj o regularne serwisowanie swoich urządzeń chłodniczych jeśli nie chcesz zobaczyć takiego widoku w swojej chłodni - radzi nasz ekspert serwisowy, Kuba. 

Tym razem odwiedziliśmy naszego klienta z branży handlowej we Wrześni. Udało się przywrócić wydajność urządzenia na 100%. Oby służyło jak najdłużej! Regularny, coroczny serwis urządzeń chłodniczych pozwoli:

➡ zapewnić długie, bezawaryjne działanie urządzeń
➡ utrzymać najwyższą wydajność ograniczającą niepotrzebne zużycie energii

 

Dodatkowo awaria urządzenia wymaga zabezpieczenia towaru oraz wymusza przestój związany z funkcjonowaniem lokalu. W ten sposób straty wynikające z braku regularnego serwisu mebli chłodniczych mogą narazić przedsiębiorcę na stratę kilku tysięcy złotych. Korzystanie z usług profesjonalnego serwisu daje też pewność, że meble chłodnicze znajdują się w rękach doświadczonych ekspertów, którzy udzielają gwarancji na przeprowadzoną usługę.

 

źródło: opracowanie własne

 

Czy serwisu mebli chłodniczych można dokonać samodzielnie?

By cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem mebli chłodniczych należy zadbać o ich właściwą konserwację oraz utrzymywać je w czystości. Odpowiednia ekspozycja towaru pozwoli także zapewnić skuteczną ochronę termiczną. Drożność kanałów odpowiadających za swobodny obieg powietrza zapewnia świeżość towarom znajdującym się na ekspozycji. 

To, co radzimy, aby klient wykonał we własnym zakresie to m.in:

  • dbanie o czystość urządzenia
  • okresowa kontrola temperatury panującej w komorze przechowalniczej
  • zapewnienie optymalnych warunków pracy urządzenia (temp. otoczenia, wilgotność).

Eksperci zalecają jednak, by wszelkie sprawy serwisowe powierzać fachowcom. Często bowiem z braku wiedzy i doświadczenia chcąc dokonać prac serwisowych na własną rękę dochodzi do uszkodzenia delikatnych elementów odpowiadających za poprawną pracę urządzenia. 

Cykliczny serwis mebli chłodniczych to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zapewnić spokój. Profesjonalna naprawa gwarancyjna oraz pogwarancyjna mebli chłodniczych sprawi, że lokal będzie zachwycał ekspozycją towarów oraz zagwarantuje im świeżość.

 

 

Zastanawiasz się nad zleceniem przeglądu? Skorzystaj z darmowej konsultacji.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 540 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-11
Szybka , rzetelna i profesjonalna obsługa i dostawa , dziękujemy Panie Piotrze .
2024-06-21
szybko i sprawnie, wszystko super, nawet dostawca idealnie się wywiązał
pixel