Jakie szafy chłodnicze powinny znajdować się w szkolnej stołówce?

2022-10-11
Jakie szafy chłodnicze powinny znajdować się w szkolnej stołówce?

Miejsce, w którym są przygotowywane i wydawane posiłki dla całej grupy osób, jak na przykład stołówka szkolna, powinno być odpowiednio wyposażone. To, jak zostanie zorganizowana stołówka, ma duże znaczenie, mając na uwadze jej całościowe funkcjonowanie. Oczywiście pomieszczenie przeznaczone do spożywania jedzenia i kuchnia szkolna musi spełniać wszystkie określone zasady sanitarne oraz kodeks bezpieczeństwa pracy. W szkole znajdują się dzieci i młodzież, która musi być bezpieczna na stołówce, czuć się komfortowo i co ważne — nie może być narażona na jakiekolwiek zagrożenie. Do przechowywania artykułów spożywczych wykorzystuje się zazwyczaj szafy chłodnicze. Jest to niezbędny sprzęt, który znajduje się w każdej stołówce szkolnej.

 

Spis treści:

  1. Jak powinno wyglądać wyposażenie szkolnej stołówce?
  2. Jakie wytyczne brać pod uwagę przy urządzaniu stołówki?
  3. Aranżacja stołówki — cechy, o których warto wiedzieć
  4. Do czego przydaje się szafa chłodnicza w takim miejscu?

7 MIN CZYTANIA

 

Jak powinno wyglądać wyposażenie szkolnej stołówce?

W dzisiejszych czasach duży nacisk daje się na prawidłową dietę wśród młodych osób. Rodzice starają się zapewnić swoim dzieciom zdrowe i zbilansowane jedzenie, dlatego z chęcią zapisują swoje pociechy do szkolnej stołówki. Mają wtedy pewność, że ich dziecko zje ciepły i pożywny posiłek w ciągu zajęć lekcyjnych. Dodatkowo często w szkołach startuje program stołówka szkolna (mowa tutaj o naprawdę dużej ilości dzieci, ponieważ szacuje się, że około 2/3 uczniów korzysta z obiadów w szkole). Przy tak dużej ilości osób niezwykle ważne jest pomieszczenie, i to, w jaki sposób zostanie zorganizowane. Musi spełniać wszelkie normy, aby dzieci i młodzież mogły w odpowiednich warunkach spożywać posiłek.

Bardzo często można spotkać sytuacje, kiedy to młoda osoba nie dojada całego obiadu w tego typu miejscach — nie jest jednak łatwo określić przyczyn takiego zachowania. Zazwyczaj tłumaczy się to zbyt krótkim czasem na spożycie obiadu lub przez nieodpowiednie warunki, które występują w stołówkach. Przestrzeń, która jest mało estetyczna, niechlujna i bardzo często niekomfortowa niestety nie zachęca uczniów do spędzania w niej czasu. Dodatkowo takie miejsca mogą negatywnie oddziaływać na nawyki żywieniowe u tak młodego człowieka. Takie zaburzenia w młodym wieku mogą wywierać wpływ na dorosłe życie.

Niemiłe skojarzenia i niechęć przebywania w tym miejscu to najczęstsze problemy, które później przeradzają się w duże niedogodności — dzieci i młodzież bardzo często skarżą się na brak wyznaczonego miejsca do siedzenia, przez co czują się niekomfortowo i niepewnie. Zdarza się także sytuacja dotycząca niewystarczającej ilość krzeseł do stolików lub ogólnie źle dobrana wysokość siedzenia do stołu. Takie sytuacje tylko niepotrzebnie powodują narastający stres u dziecka. Bardzo często uczniowie wskazywali również, że stołówka posiada mało stylowe, a wręcz zniechęcające wnętrze. Coraz częściej można zauważyć chęć zmian, które panują jeszcze w dużej ilości szkół. Samo zdrowe i pożywne jedzenie to za mało — należy położyć nacisk na odpowiednie urządzenie sali jadalnej.

 

Jakie wytyczne brać pod uwagę przy urządzaniu stołówki?

Tutaj znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu stołówki, jak i jej zaplecza. Takie działania zapewnią dobry odbiór wśród dzieci, dzięki czemu z chęcią będą korzystać z codziennych obiadów szkolnych.

  • Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na krzesła. Są one jednym z podstawowych elementów wyposażenia stołówki (to przecież na nich dzieci zasiadają codziennie przy stole). Warto zainwestować w meble, które zapewnią wygodę i komfort uczniom. Spożywanie jedzenia na niewygodnym krześle jest bardzo męczące, dlatego wzrasta obawa, o to, że dziecko nie zje całego obiadu. Krzesła powinny być dobierane do wzrostu uczniów. Oczywiście na stołówce szkolnej jest dużo dzieci w różnym wzroście, dlatego należy wygospodarować miejsce dla młodszych i starszych dzieci. Na rynku z łatwością można znaleźć sklepy, które specjalizują się w asortymencie krzeseł przeznaczonych dla stołówek szkolnych. W wieku szkolnym należy również pamiętać, aby krzesło wspierało rozwój kręgosłupa. Obecnie duża część uczniów zmaga się z nieprawidłową postawą kręgosłupa, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej pozycji siedzącej. Przy wyborze krzeseł najważniejsze jest wyprofilowane oparcie oraz wygodne siedzisko.
  • Kolejnym elementem, bez którego stołówka nie będzie funkcjonować, to stół. Te meble powinny również być dobrane pod względem wysokości. Dzieci niskiego wzrostu mogą czuć się źle przy wysokim stole, natomiast wysocy uczniowie przy niskich stołach będą czuć się bardzo niekomfortowo. Stoły powinny mieć duże blaty, które zapewniają odpowiednią ilość przestrzeni dla każdego ucznia. Następnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem stołu, to na pewno jego konstrukcja. Ważne, aby stół był stabilny, nie może dojść do sytuacji ruszania się stołu podczas jedzenia. Uczniowie powinni przebywać przy stołach w małych grupach. W ofertach sklepowych znajdują się różnego rodzaju stoły. Z łatwością można kupić prostokątny, kwadratowy czy okrągły blat. Przygotowując całe wyposażenie stołówki szkolnej, nie można zapomnieć o różnego rodzaju: naczyniach, talerzach, szklankach czy sztućcach.
  • Podstawowym kompletem na dwudniowy obiad jest oczywiście talerz płaski oraz miska na zupę. Cała zastawa obiadowa powinna być estetyczna. Dzięki czemu dzieci poczują się pewniej i z radością zjedzą cały posiłek. Bardzo ważne jest, żeby elementy pochodziły z jednego kompletu. Przez co każde dziecko będzie się cieszyć jednakowym zestawem, co zmniejszy ryzyko niepotrzebnych awantur przy jedzeniu.

 

Aranżacja stołówki — cechy, o których warto wiedzieć

Aranżacja stołówki powinna być bardzo przemyślana. Kolor ścian i dodatków jest ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie uczniów. Warto stawiać na jasne, żywe i kolorowe kolory - dzieci w takich barwach poczują się pełne energii do działania. Sprawi to również, że z chęcią wrócą do tego miejsca kolejnego dnia. Stołówka to również miejsce, kiedy uczeń może zrelaksować się podczas przerwy od lekcji. Omówiliśmy pierwszą część, w której dzieci spożywają posiłki. Nie można jednak zapominać o kuchni, bo to tam przygotowywane są posiłki dla dzieci. To jest tak naprawdę główna baza wszystkich stołówek szkolnych. Warto ją zaopatrzyć w solidne meble kuchenne, kuchnie gazowe oraz zmywarki. Ogólnie im nowocześniejszy wystrój kuchni, tym lepsza organizacja przygotowywania i wydawania posiłków. W obecnych czasach wybór takiego sprzętu jest niezwykle duży. Jeżeli chodzi o samo przechowywanie jedzenia, doskonałym wyborem jest sprzęt taki jak szafa chłodnicza. Muszą się one znaleźć w każdej stołówce. Te z naszej oferty to sprzęt najwyższej jakości, dzięki czemu jedzenie zachowa świeżość przez optymalny czas.

 

Do czego przydaje się szafa chłodnicza w takim miejscu?

Wybierając szafę chłodniczą należy kierować się jej przeznaczeniem - czym innym jest chłodziarka do przechowywania butelek, a czym innym do trzymania sporej ilości mięsa. Szafa chłodnicza gastronomiczna powinna być dużych rozmiarów, aby z łatwością zmieścić tam jak największą ilość produktów. Należy wziąć również pod uwagę zakres temperatur, który będzie odpowiadał konkretnemu rodzajowi żywności. W obecnych czasach występują uniwersalne urządzenia, które zachwycają swoją praktycznością.

  • W asortymencie eLadex znajdziesz godny polecenia sprzęt, taki jak szafa chłodnicza zapleczowa SCh-Z625 RAPA. Jej główne cechy to duża pojemność przy dość niewielkich rozmiarach. Jest to idealne urządzenie dla małych pomieszczeń na zapleczu. Ta szafa chłodnicza wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu z pewnością posłuży przez długie lata. Wewnątrz posiada 5 półek, a każda może unieść ciężar do 30 kg. W serii szaf SCH-Z znajdziemy szafy o długości od 62.5, aż do 160cm.
  • Kolejną propozycją z naszego sklepu jest szafa chłodnicza SCh-SR/AG 1200 RAPA przeszklona. Jest to wysokiej jakości sprzęt, który może również zostać wykorzystany jako wyposażenie sklepów. Opisywana szafa chłodnicza posiada tradycyjny statyczny układ chłodzenia, ale z łatwością po wcześniejszym zgłoszeniu, dostępna jest wersja z obiegiem wymuszonym wentylatorem. W celu otworzenia chłodni należy przesunąć przesuwne drzwi wykonane ze szkła hartowanego. Zapewnia to bezpieczeństwo, ponieważ zapobiega przypadkom zbicia szkła w punkcie handlowym lub gastronomicznym, a także wygodę, ponieważ mamy podgląd na towar już przed otwarciem urządzenia. Sposób wykonania szafy chłodniczej zapewnia jej intensywną eksploatację. Specjalne zamontowane oświetlenie ułatwia widoczność ekspozycji i poprawia jej atrakcyjność. Szafa SCh-SR 1200/AG ma w standardowym wyposażeniu elektroniczny regulator temperatury z cyfrowym wyświetlaczem oraz automatyczne odparowanie skroplin. Tak jak już wspomniano, szafy chłodnicze z asortymentu eLadex są sprzętem wysokiej jakości. Wybór profesjonalnego sprzętu zapewnia pewność dobrze przechowywanej żywności. Jest to cecha najważniejsza, która ma ogromne znaczenie w świecie gastronomii — tak jak w stołówkach szkolnych, gdzie wydawane są posiłki dla dzieci i młodzieży. Złe przechowywanie artykułów spożywczych mogłoby skończyć się dużymi problemami, więc należy to wziąć pod uwagę podczas wybierania profesjonalnego sprzętu do wyposażenia.
  • Komora chłodnicza jest wyspecjalizowanym pomieszczeniem, którego przeznaczeniem jest przechowywanie gotowych produktów, wymagających określonych niskich temperatur. Komora chłodnicza 1,39 x 1,39 x 2,39 m z naszej oferty jest idealnym rozwiązaniem dedykowanym sklepom, punktom gastronomicznym, stołówkom szkolnym, hotelom, zakładom produkcyjnym czy placówkom medycznym, potrzebującym dodatkowej dużej przestrzeni, by składować tam produkty spożywcze. Urządzenie jest wykonane z elementów cenionych europejskich producentów, które gwarantują spełnienie najbardziej restrykcyjnych norm sanitarnych i poprzez swoją modułowość łatwo dopasować je do danego pomieszczenia.

 

 

Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby dobrać odpowiednie urządzenia do stołówek.

 

Rozpocznij czat

lub

Poznaj ofertę

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 509 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Obsługa przd i po sprzedaży bardzo pomocna.W razie pytań, można dzwoninic i odpowiadają na pytania.Bardzo jestem zadowolona.Polecam
2024-04-01
Polecam szybko sprawna dostawa
pixel