Jak dobrać klimatyzator do domu lub mieszkania?

2021-03-25
Jak dobrać klimatyzator do domu lub mieszkania?

Dom czy mieszkanie to miejsce szczególne, w którym każdy z nas chce czuć się zawsze dobrze i komfortowo, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. W utrzymaniu idealnych warunków panujących w naszym domu pomoże nam klimatyzacja. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika w którym podpowiadamy jakie funkcje pełni klimatyzacja w domu oraz czym kierować się przy wyborze klimatyzatora do naszego mieszkania.

 

Spis treści:

 1. Od czego zacząć wybór klimatyzacji do domu lub mieszkania?
 2. Klimatyzator ścienny czy klimatyzator kompaktowy?
 3. Klimatyzatory ścienne
 4. Klimatyzatory przenośne
 5. Klimatyzator z funkcją grzania? EKOlogicznie, że tak!
 6. Specjalista doradzi - fachowiec zamontuje - użytkownik doceni

9 MIN CZYTANIA

 

Dzięki klimatyzatorom możemy precyzyjnie dostosować temperaturę panującą w mieszkaniu. Latem schłodzimy pomieszczenia do przyjemnych temperatur, natomiast w okresach przejściowych wiosną czy jesienią ogrzejemy mieszkanie tanio i ekologicznie. Nowoczesne klimatyzatory oprócz stałej kontroli temperatury pozwalają również wpływać na wilgotność powietrza a nawet jego jakość poprzez system rozbudowanych filtrów czy jonizatorów. Jeśli decyzja o zakupie i montażu klimatyzatora zapadła - proponujemy zastanowić się chwilę nad kilkoma kwestiami, które pozwolą dopasować najlepsze rozwiązanie, które spełni wszystkie oczekiwania.

 

Od czego zacząć wybór klimatyzacji do domu lub mieszkania?

Podstawowym parametrem, który należy brać pod uwagę jest wielkość pomieszczenia, które będzie chłodzone. Mówiąc najogólniej - im większe pomieszczenie tym większą moc powinien mieć klimatyzator. Wielu projektantów czy instalatorów przez lata skłaniało się ku zasadzie, że 1 kW mocy chłodniczej wystarcza na schłodzenie 10 m² pomieszczenia. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie. Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione, znajduje się na poddaszu, są w nim inne urządzenia wydzielające ciepło (tv, komputer) lub przebywa w nim zazwyczaj więcej osób to moc chłodnicza powinna być stosunkowo większa i powinna być dobrana na podstawie obliczeń.

Dysponując doświadczeniem zebranym przez lata działania w branży klimatyzacyjnej - specjaliści firmy LADEX są w stanie precyzyjnie określić zapotrzebowanie mocy chłodniczej w oparciu o przekazane od Państwa informacje dotyczące obiektu, który ma zostać wyposażony w system klimatyzacji. Dlatego zamiast spędzać godziny na obliczeniach lub pozostawić dobór kwestii przypadku warto zaufać specjalistom i skorzystać z ich doświadczenia.

 Czynniki wpływające na dobór mocy klimatyzatora

źródło: opracowanie własne

 

Klimatyzator ścienny czy klimatyzator kompaktowy?

Do użytku domowego wybierane są najczęściej klimatyzatory ścienne, które są stacjonarne, czyli zamontowane na stałe oraz przenośne klimatyzatory typu kompakt (tzw. monobloki). Innymi typami są klimatyzatory ścienno –podstropowe, klimatyzatory kanałowe i klimatyzatory kasetonowe. Szeroki wachlarz produktów pozwala na znalezienie rozwiązania dopasowanego zarówno do wielkości pomieszczenia, możliwości finansowych a nawet wystroju mieszkania czy domu.

 

Typy klimatyzatorów 

źródło: zdjęcia własne oraz z portalu 24gliwice.pl

 

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzator ścienny typu Split składa się  z dwóch elementów połączonych instalacją rurową i elektryczną. Jeden z nich jest zamontowany na zewnątrz budynku, drugi w pomieszczeniu, które ma być chłodzone. Jest to najpopularniejszy typ, który sprawdza się zarówno w domach jak i mieszkaniach. Wśród zalet tego rozwiązania należy wyszczególnić prosty i szybki montaż oraz niski koszt montażu. Nie należy również zapominać o wysokiej estetyce takiego rozwiązania.

Klimatyzator ścienny typu Multi Split może natomiast obsługiwać jednocześnie wiele pomieszczeń za pomocą tylko jednej jednostki zewnętrznej (agregatu). Dużą zaletą systemów Multi Split jest fakt, że możemy kontrolować niezależnie temperaturę nawet w pięciu pomieszczeniach jednocześnie przy zastosowaniu tylko jednego agregatu na zewnątrz budynku. Fakt ten ma duży wpływ na wybór takiego rozwiązania przez właścicieli domów jednorodzinnych - o wiele łatwiej znaleźć wokół domu przestrzeń na dyskretne ulokowanie jednego agregatu niż na przykład czterech czy pięciu jednostek. Choć urządzenia tego typu są nieznacznie droższe niż pojedyncze “splity” warto rozważyć taki system w przypadku kiedy chcemy schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie i zależy nam na zachowaniu porządku wokół domu.

Oba rodzaje klimatyzatorów zapewniają wysoką wydajność i skuteczność chłodzenia. Estetyka oraz komfort użytkowania to kolejne powody, które sprawiają, że są to jednostki coraz częściej wybierane przez naszych Klientów. Podsumowując wymieńmy zalety klimatyzatorów ściennych typu Split lub Multi Split:

 • Prosty i szybki montaż 
 • Estetyka
 • Komfort użytkowania - sterowanie za pomocą pilota
 • Łatwość obsługi
 • Wysoka wydajność
 • Cicha praca jednostek wewnętrznych 

Zalety klimatyzatorów typu split/multisplit

źródło: opracowanie własne

 

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator typu kompakt składa się z jednej jednostki i nie wymaga profesjonalnego montażu. Właściwie wystarczy wstawić go do pomieszczenia, które chcemy ochłodzić. Wyrzut ciepłego powietrza następuje poprzez przewód o średnicy ok. 13-15 cm, którego wylot należy umieścić w szczelinie okna lub podłączyć do kratki wentylacyjnej. Monoblok jest tani i praktyczny ponieważ można go przenosić w zależności od zapotrzebowania. Jednak moc urządzenia typu kompakt jest zazwyczaj mniejsza niż klasycznego “splita” a praca niestety głośniejsza. Jest to rozwiązanie polecane dla mniej wymagających przestrzeni, z których korzystamy sporadycznie np. domki letniskowe lub dla budynków (pomieszczeń), w których z różnych przyczyn nie ma możliwości zamontowania zwykłego klimatyzatora.

 

Klimatyzator z funkcją grzania? EKOlogicznie, że tak!

Pompa ciepła to dość popularne ostatnio pojęcie pojawiające się wszędzie tam gdzie rozmowa toczy się wokół ekologicznych sposobów ogrzewania domów, nie każdy jednak wie, że klimatyzator typu Split to w rzeczywistości pompa ciepła typu powietrze - powietrze. Równie skutecznie jak odbiera ciepło z pomieszczenia (podczas chłodzenia) może je też pobierać z zewnątrz i przekazywać do pomieszczenia, tym samym je ogrzewając. Na dodatek na rynku możemy znaleźć już na tyle zaawansowane jednostki, że możliwe jest używanie ich jako jedynego źródła ciepła w domu i to nawet w okresach zimowych kiedy temperatury na zewnątrz spadają do -25 stopni C.

Warto wiedzieć - ogrzewanie klimatyzatorem jest tańsze i bardziej ekologiczne niż ogrzewanie elektryczne. Okazuje się zatem, że inwestycja w klimatyzator nie musi być jednorazowym wydatkiem i sezonową zachcianką a można ją potraktować jako wydatek, który znacząco przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania domu czy mieszkania. Klimatyzator tym samym staje się urządzeniem całorocznym a jego koszt amortyzuje się również w okresach jesiennych czy zimowych. 

Ogrzewanie klimatyzatorem

 

Specjalista doradzi - fachowiec zamontuje - użytkownik doceni

Jako najpewniejszy sposób dobrania optymalnego rozwiązania, które spełni wszystkie wymagania polecamy rozmowę z naszym specjalistą. Jako firma LADEX zajmujemy się klimatyzacją od ponad 30 lat i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z Klientami. Wiemy, że odpowiedni i przemyślany dobór pozwoli cieszyć się komfortem płynącym z klimatyzacji przez długie lata.

Zarówno klimatyzatory ścienne Split jak i klimatyzatory ścienne typu Multi Split to urządzenia, które wymagają fachowego montażu. Nie dajmy się zwieść ogłoszeniom o sprzedaży klimatyzatorów “do samodzielnego montażu”. Nowoczesne klimatyzatory to zaawansowane jednostki, które należy instalować przy użyciu profesjonalnych narzędzi a przede wszystkim posiadając odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.

Zasady prawidłowego montażu takie jak odpowiednie odległości, spadki instalacji, syfonowanie, dobranie średnic przewodów czy wysoka dbałość o czystość i szczelność instalacji to aspekty, które decydują o prawidłowej pracy urządzenia przez kolejne lata. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt gwarancji poprawnej pracy urządzenia, której przy montażu na własną rękę po prostu nie mamy. Natomiast profesjonalne firmy chłodnicze mogą zagwarantować nawet do 5 lat gwarancji. Pozorne oszczędności w dniu montażu urządzenia mogą więc bardzo boleśnie odbić się na użytkowniku w dniu wystąpienia pierwszej awarii.

 

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzatora do swojego domu?

 

Poznaj ofertęSkontaktuj się

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 518 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Profesjonalna i szybka obsługa zamówienia.
2024-04-26
everything ok!
pixel