Jak dobrać klimatyzator do domu lub mieszkania?

2021-03-25
Jak dobrać klimatyzator do domu lub mieszkania?

Dom czy mieszkanie to miejsce szczególne, w którym każdy z nas chce czuć się zawsze dobrze i komfortowo, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Rozwiązaniem jest klimatyzacja. Jednak przed decyzją o jej zakupie i montażu proponuję rozważyć różne możliwości, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

 

Od czego zacząć wybór klimatyzacji do mieszkania?

Zawsze powtarzam naszym Klientom, że dobry wybór klimatyzacji to jej dopasowanie do konkretnych potrzeb i warunków. Podstawowym parametrem jest wielkość pomieszczenia, które będzie chłodzone. Im większe pomieszczenie tym większą moc powinien mieć klimatyzator. W typowych warunkach potrzebny jest mniej więcej 1 kW mocy chłodniczej na 10 m² pomieszczenia (wysokość pomieszczenia ok. 2,5 m). Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłoneczniona, znajduje się na poddaszu, są w nim inne urządzenia wydzielające ciepło (tv, komputer) i przebywa w nim zazwyczaj kilka osób to moc chłodnicza powinna być większa.

Drugą ważną sprawą jest określenie ilości pomieszczeń do chłodzenia za pomocą klimatyzacji oraz sprawdzenie możliwości zamontowania jej zewnętrznych elementów. Często wymaga to zgody właściciela, zarządcy czy administracji budynku. Polecam też zwracanie uwagi na poziomie hałasu, aby praca klimatyzatora nie była uciążliwa dla mieszkańców.

 

Klimatyzator ścienny czy klimatyzator kompaktowy?

Do użytku domowego wybierane są najczęściej klimatyzatory ścienne, które są stacjonarne, czyli zamontowane na stałe oraz przenośne klimatyzatory typu kompakt (tzw. monobloki). Innymi typami są klimatyzatory ścienno –podstropowe, klimatyzatory kanałowe i klimatyzatory kasetonowe. Szeroki wachlarz produktów pozwala na znalezienie rozwiązania dopasowanego zarówno do wielkości pomieszczenia, możliwości finansowych a nawet wystroju mieszkania czy domu.

 

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzator ścienny typu split składa się  z dwóch elementów, jeden z nich jest zamontowana na zewnątrz budynku, drugi w pomieszczeniu, które ma być chłodzone. Klimatyzator ścienny typu multisplit może natomiast obsługiwać jednocześnie wiele pomieszczeń za pomocą tylko jednej jednostki zewnętrznej. Dużą zaletą multisplitów jest to, że tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu pomieszczeń co powoduje zmniejszenie kosztów zakupu tego urządzenia.

Zarówno klimatyzatory ścienne split jak i klimatyzatory ścienne typu multisplit to urządzenia, które wymagają fachowego montażu. Zapewniają jednak wysoką wydajność i skuteczność chłodzenia, estetykę oraz komfort użytkowania, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem naszych Klientów. Jednostki wewnętrzne pracują cicho, klimatyzacja jest sterowana pilotem, wiele modeli zapewnia też dodatkowe funkcje jak np. samoczynne dostosowanie się do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu, co zapewnia oszczędną, efektywną eksploatację.

 

Przykładowy klimatyzator ścienny

 

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator typu kompakt składa się z jednej jednostki i nie wymaga profesjonalnego montażu. Właściwie wystarczy go wstawić do pomieszczenia. Odpływ ciepłego powietrza następuje poprzez przewód o średnicy ok. 13-15 cm, którego wylot musi być wystawiony przez uchylone okno lub podłączony do kratki wentylacyjnej. Monoblok jest tańczy, praktyczny, bo przenośny. Jednak moc urządzenia typu kompakt jest zazwyczaj mniejsza niż ściennego typu split, a jego działanie głośniejsze.

 

Latem chłodzi – zimą grzeje

Warto zauważyć, że większość klimatyzatorów typu split, oraz część klimatyzatorów typu kompakt posiada także w funkcję ogrzewania. Ogrzewanie klimatyzatorem jest tańsze niż używanie klasycznej farelki, sprawia także, że klimatyzator staje się praktycznym urządzeniem całorocznym, a nie tylko sezonowym.

Jako najpewniejszy sposób dobrania optymalnego rozwiązania polecam rozmowę z fachowcem. Jako firma LADEX zajmujemy się klimatyzacją od ponad 35 lat i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z Klientami, aby mogli cieszyć się komfortem, jaki daje odpowiednia klimatyzacja zamontowana w domu czy pracy.

 

Dlaczego wybrać firmę Ladex?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel