Jak dbać o klimatyzację w domu?

2021-05-24
Jak dbać o klimatyzację w domu?

Kupić i zapomnieć - takie myślenie przejawia duża część społeczeństwa, która podjęła decyzję o zakupie klimatyzatora. W poniższym poradniku prezentujemy przykłady zagrożeń płynących z zaniedbanej klimatyzacji oraz porady, jak im przeciwdziałać.

 

Spis treści:

  1. Dlaczego warto utrzymywać klimatyzator w porządku?
  2. Zagrożenia płynące z zaniedbanej klimatyzacji
  3. Czy Twój budynek jest chory? 
  4. Częstotliwość przeglądów klimatyzatora

4 MIN CZYTANIA

 

Odpowiednio dobrany i zamontowany klimatyzator pozytywnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach poprzez zapewnienie komfortowej temperatury. Dzięki klimatyzacji powstają warunki sprzyjające relaksowi w domu i wydajnej pracy w biurze, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. To bardzo ważne, bo jak wskazują badania 80% czasu spędza się obecnie właśnie w zamkniętych pomieszczeniach. Tym bardziej priorytetem powinno być zadbanie o jakość powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach poprzez zachowanie czystości i sprawności zamontowanych urządzeń  klimatyzacyjnych.

 

Dlaczego warto utrzymywać klimatyzator w porządku?

Aby klimatyzator działał prawidłowo, czyli zapewniał dobry klimat do odpoczynku lub pracy, wszystkie urządzenia klimatyzacyjne powinny być systematycznie poddawane przeglądom i czyszczeniu przy użyciu profesjonalnych środków czyszczących.

Trzeba pamiętać, że odpowiedni, profesjonalny serwis klimatyzacji i jego czyszczenie (w tym dezynfekcja czy odgrzybianie) są niezbędne, by mieć pewność, że oddycha się  czystym i zdrowym powietrzem. Konserwacja urządzeń zapewnia:

  • komfort i dobre samopoczucie osób przebywających pomieszczeniu
  • mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia takich dolegliwości jak: bóle głowy, zmęczenie, katar, podrażnienie oczu
  • zwiększenie żywotności urządzeń klimatyzacyjnych.

 

Zagrożenia płynące z zaniedbanej klimatyzacji

Z nieprawidłowo używanej i nie konserwowanej klimatyzacji płynie wiele zagrożeń, z czego większość osób nie zdaje sobie sprawy. A mają one duży wpływ na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wystarczy wspomnieć, że nieczyszczone urządzenia klimatyzacyjne to miejsce gdzie rozwijają się bakterie, zarodniki grzybów i pleśni, co może prowadzić do zakażeń i chorób jak np. groźna choroba legionistów (wywołana zakażeniem bakterią Legionella bytującą w przewodach wentylacyjnych).

 

Skutki braku przeglądu klimatyzatora

 

Czy Twój budynek jest chory?

Nieczyszczona regularnie klimatyzacja jest odpowiedzialna za wiele dolegliwości, które występują w tzw. „chorych budynkach”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje syndrom chorego budynku (SBS - sick buildings syndrome) jako zespół czynników mogących wpływać negatywnie na przebywających w nim ludzi. Definicja ta dotyczy głównie powierzchni biurowych, jednak może dotyczyć także budynków mieszkalnych. Objawy, jakie mogą wystąpić to: zapalenie śluzówek, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenia gardła, krtani i oskrzeli, bóle i zawroty głowy, migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, nienaturalne zmęczenie, znaczny spadek nastroju, podrażnienie błon śluzowych (suchość lub podrażnienie oczu, nosa, gardła, utrudnione oddychanie) oraz objawy skórne (przesuszenie, zaczerwienienie, złuszczanie naskórka na twarzy, rękach, uszach). O „chorym budynku” mówi się już, gdy 30% przebywających w nim osób odczuwa dyskomfort z powodu panującego nim klimatu.

Konsekwencje nieczyszczonej klimatyzacji

źródło: opracowanie własne

 

Częstotliwość przeglądów klimatyzatora

Zapobieganie wymienionym problemom jest proste, wymaga jedynie świadomości zagrożenia i odpowiednio przeprowadzanej, systematycznej konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych. Dezynfekcja specjalistycznymi środkami bakteriobójczymi i grzybobójczymi uniemożliwi rozwój drobnoustrojów w systemie klimatyzacji. W zależności od intensywności eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych zalecane jest przeprowadzanie ich przeglądu 2 do 4 razy w roku. Tylko systematyczne przeglądy klimatyzatora zapewnią utrzymanie go we właściwym stanie a odpowiedni serwis i prace konserwacyjne zapewnią dobry stan higieniczny instalacji.

Polecamy profesjonalną pomoc firmy LADEX, która zapewnia pomoc w zakresie serwisu i konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych. Dzięki temu zamontowana instalacja będzie działała długo, bezawaryjnie  i bezpiecznie dla osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Szukasz specjalistów, którzy dokonają przeglądu klimatyzatora w Twoim domu?

 

Poznaj ofertęSkontaktuj się

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 540 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Jestem zadowolona z obsługi, była fachowa i profesjonalna. Polecam
2024-07-08
Bardzo dziękujemy za szybki montaż. Klima działa.
pixel