Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

2021-06-17
Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Wybór klimatyzatora pod kątem potrzeb, oczekiwań i możliwości to pierwszy krok do tego, by w domu zawsze panowała odpowiednia, przyjemna temperatura. Drugim krokiem jest montaż urządzenia. Już podczas rozmów o wyborze klimatyzatora przypominam Klientom, że odpowiedni montaż jest równie ważny jak sam wybór. Dlaczego? Ponieważ od niego zależy poprawne funkcjonowanie urządzenia, jego żywotność oraz skuteczność działania. Jakie środki należy zarezerwować przy tego typu inwestycji?

 

Spis treści:

  1. Jak wygląda montaż klimatyzatora?
  2. Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?
  3. Czy można samodzielnie zamontować klimatyzator?
  4. Skutki nieprawidłowej instalacji klimatyzatora

5 MIN CZYTANIA

 

Jak wygląda montaż klimatyzatora?

Rodzaj montażu zależy głównie od typu klimatyzatora. Klimatyzator kompaktowy (monoblokowy) jest bardzo prosty w obsłudze, jego montaż polega właściwie na wstawieniu urządzenia do pomieszczenia, które ma być chłodzone i wystawieniu przez otwarte okno rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Niestety to samo otwarte okno sprawia, że do pomieszczenia dostaje się nagrzane powietrze z zewnątrz, co obniża skuteczność chłodzenia. Należy też pamiętać, że klimatyzator kompaktowy jest dość głośnym urządzeniem, dlatego osoby będące w pomieszczeniu, które jest chłodzone, mogą odczuwać pewien dyskomfort.

Najczęściej wybierane do użytku domowego klimatyzatory ścienne typu split i multisplit wymagają profesjonalnego montażu. W pomieszczeniu, w którym ma być umieszczona jednostka wewnętrzna, wybiera się optymalne miejsce instalacji. Nie powinno być ono przypadkowe, ważne jest rozmieszczenie względem innych urządzeń w pomieszczeniu oraz miejsc gdzie spędza się najwięcej czasu (kanapa, biurko).

Na wskazanej ścianie zewnętrznej umieszcza się na specjalnym wsporniku jednostkę zewnętrzną tzw. agregat. Następnie obie jednostki łączy się specjalnymi rurami miedzianymi w izolacji oraz przewodami elektrycznymi. W tym celu należy wykonać otwór w ścianie zewnętrznej budynku. To część montażu, która generuje najwięcej hałasu i bałaganu. Dalsze etapy prac przebiegają już spokojniej i są to typowo instalacyjne czynności. Ostatnią czynnością jest uruchomienie i sprawdzenie poprawności działania urządzenia oraz przeszkolenie użytkowników w zakresie obsługi. Montaż klimatyzatora ściennego typu split trwa od 3 do nawet 10 godzin, czas zależy od konkretnych warunków oraz specyfiki instalacji.

 

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji jest wyceniany na podstawie specyficznych uwarunkowań inwestycyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z przykładowym kosztorysem. 

 

Kosztorys montażu klimatyzatora

Grafika 1: Symulacja kosztów montażu klimatyzatora dla wybranych parametrów - długość instalacji do 3 mb

 

Wykonaj własną symulację

 

Czy można samodzielnie zamontować klimatyzator?

Przy klimatyzatorach ściennych typu split i multisplit zalecany jest profesjonalny montaż. Istotne jest bowiem nie tylko zamocowanie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, ale wiele innych elementów montażu, takich jak na przykład:

  • niezbędne usunięcie z instalacji chłodniczej powietrza za pomocą pompy próżniowej
  • odpowiednie (szczelne) połączenie obu jednostek rurkami miedzianymi
  • sprawdzenie specjalistycznym urządzeniem szczelności układu
  • odpowiednie dobranie miejsca instalacji i trzymanie się szczegółowych zasad montażu tego typu urządzeń.

Klimatyzatory ścienne typu split i multisplit to specjalistyczne i skomplikowane urządzenia, które nie tylko chłodzą. Wpływają także na wilgotność powietrza, oczyszczają je  z zanieczyszczeń, pozwalają na automatyczne dopasowanie temperatury do panujących warunków itp. Tylko profesjonalny montaż takiego klimatyzatora zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie, odpowiednią skuteczność i długoletnie, bezproblemowe działanie. Dlatego też samodzielny montaż klimatyzatora w każdym przypadku skutkuje utratą gwarancji producenta.

  Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna klimatyzatora

Grafika 2: Montaż jednostki zewnętrznej i wewnętrznej w biurze, zdjęcia własne

 

Skutki nieprawidłowej instalacji klimatyzatora

Rezygnacja z profesjonalnego montażu klimatyzatora może w krótkim czasie doprowadzić do poważnych awarii, które przełożą się na wysokie koszty serwisu i naprawy urządzenia. Trzeba też pamiętać, że tylko poprawnie zamontowany klimatyzator zapewnia zdrowe i czyste powietrze oraz optymalną temperaturę. W innym wypadku klimatyzacja może wręcz niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób przebywających w chłodzonym pomieszczeniu.

Dlatego po wyborze klimatyzatora polecam profesjonalną pomoc specjalistów a w dalszej perspektywie także w zakresie serwisu i konserwacji. Dzięki temu zakupiony klimatyzator będzie działał długo, skutecznie i bezawaryjnie a koszty jego utrzymania będą niewielkie.

 

Skutki niewłaściwego montażu klimatyzatora

źródło: https://www.facebook.com/klimatyzacjaglupcze

 

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzatora do swojego domu?

 

Poznaj ofertęSkontaktuj się

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 518 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Świetny kontakt ze sklepem, szybka realizacja. Gorąco polecam .
2024-04-02
Obsługa przd i po sprzedaży bardzo pomocna.W razie pytań, można dzwoninic i odpowiadają na pytania.Bardzo jestem zadowolona.Polecam
pixel