Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora?

  • Ile zapłacimy za cały sezon chłodzenia biura w słoneczne, upalne lato? Czy są to koszty stałe? W jaki sposób możemy obniżyć koszty eksploatacji urządzenia? Zapraszamy do lektury!
Cena na telefon
  • Zakup w ratach eRaty Santander Consumer Bank
  • Leasing CA EFLLeaseLink
  • Stały koszt dostawy nieważne jak daleko

Zobacz dojazd do salonu

 

Koszty eksploatacji klimatyzatora


 

Klimatyzator to urządzenia działające dzięki energii elektrycznej, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na koszty związane z jego eksploatacją, aby opłaty za użytkowanie urządzenia klimatyzacyjnego były jak najmniejsze.


Klasa energetyczna, EER i COP


 

Ważnym parametrem jest klasa energetyczna klimatyzatora. Określą się ją od A do G, przy czym literą A oznacza się urządzenia zużywające podczas pracy najmniej prądu. O klasie energetycznej klimatyzatora świadczy współczynnik EER.

 

Zdjęcie pokój z klimatyzatorem

Im wyższy, tym mniejszy pobór mocy urządzania. Najwyższej klasy klimatyzatory mają wartość EER od 3 do 5 punktów. Współczynnik COP natomiast dotyczy urządzeń chłodząco-grzewczych i określa stosunek mocy grzewczej do pobieranej mocy. Dobrze, jeśli COP przekracza 3. Tanie klimatyzatory mają często EER lub COP mocno poniżej 3, co oznacza większe koszty eksploatacji urządzenia klimatyzacyjnego. Decydując się na zakup urządzenia klimatyzacyjnego najlepiej więc wybrać ten o najlepszej wydajności przy jednocześnie najniższym poborze energii elektrycznej, a więc o najwyższych współczynnikach EER i COP.

 

Roczne zużycie energii klimatyzacji

  Do góry


 

Roczne zużycie energii elektrycznej producenci podają w [kWh]. Informację o tym znaleźć można w danych technicznych klimatyzatora i na etykiecie efektywności energetycznej. Zużycie wylicza się poprzez pomnożenie całkowitego poboru energii przez urządzenie pracujące w trybie chłodzenia w warunkach znamionowych przy pełnym obciążeniu przez średnio 500 godzin pracy na rok. Aby uzyskać szacunkowy koszt utrzymania urządzania klimatyzacyjnego wystarczy pomnożyć podaną liczbę przez cenę 1 kWh. Takie wyliczenie powinno dać pewne pojęcie o kosztach eksploatacji klimatyzatora. Jednak należy pamiętać, że na ostateczny koszt mają wpływ konkretne warunki i sposób użytkowania. 

 

Przykładowe wyliczenie kosztów

  Do góry


 

Aby obliczyć miesięczne koszty użytkowania klimatyzatora w przeciętnym mieszkaniu (ok. 45 m2) musimy wykonać proste obliczenie, do których konieczne jest określenie pewnych parametrów, przyjmijmy że:

  • moc chłodnicza klimatyzatora wynosi 2,5 kW
  • klimatyzator pobiera ok. 0,8 kW/h
  • koszt energii elektrycznej wynosi 0,35 gr/kWh
  • sprężarka będzie pracować przez około 6 godzin dziennie.

Przy tych założeniach użytkowanie klimatyzatora będzie kosztować: 6 h*0,8 kw/h*0,35 PLN/kw/h czyli około 1,7 PLN dziennie i 50 PLN miesięcznie. Warto wspomnieć, że sprężarka klimatyzatora nie pracuje bez przerwy. Przy włączonym urządzeniu, sprężarka pracuje przez około 50% czasu, czyli de facto mówimy o 12 a nie 6 godzinach działania klimatyzacji. Patrząc na to przykładowe wyliczenie trzeba mieć na uwadze, że na ostateczny koszt użytkowania urządzenia klimatyzacyjnego mają wpływ dodatkowe parametry jak chociażby umiejscowienie mieszkania (parter, ostatnie piętro), nasłonecznienie, temperatura na zewnątrz etc. 

 

Jak obniżyć koszty eksploatacji klimatyzatora?

  Do góry


 

Zużycie prądu, a co za tym idzie koszty utrzymanie urządzenia klimatyzacyjnego, można kontrolować poprzez racjonalną eksploatację klimatyzatora. Warto zadbać o to, by urządzanie było wyłączane gdy nie ma nikogo w domu lub biurze przez kilka czy kilkanaście godzin. Zużycie energii można zmniejszyć także izolując okna od promieniowania słonecznego, które nagrzewa pomieszczenia, szczególnie te mocno przeszklone. Można zamontować żaluzje lub rolety w oknach lub okleić szyby folią odbijającą światło, zadbać o właściwą izolację stropów nad i pod pomieszczeniem oraz stosować takie oświetlenie, które oddaje jak najmniej ciepła.

 

Podsumowując można stwierdzić, że wybór odpowiedniego, energooszczędnego klimatyzatora i racjonalna eksploatacja urządzania powinny sprawić, że koszty utrzymanie urządzeń klimatyzacyjnych nie będą nadmiernym obciążeniem budżetu domowego czy firmowego.

 

 

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.


Odbierz darmowe przewodniki Bezpośrednio na swoją skrzynkę @
Zapisz


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem poprzez następujące kanały komunikacji:

 Ewa Schwarz 

Szef działu serwis
 +48 618 141 563
 ewa@ladex.com.pl


 

lub
wykorzystaj

 

(odpowiadamy natychmiast)

 

 

 

 

 

 

Powyższy poradnik stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631). Zabrania się kopiowania, powielania, oraz rozpowszechniania jego treści na użytek komercyjny. Jeżeli chcesz go wykorzystać do przedruku, skontaktuj się z autorem (dane powyżej).

 

 


 


    Masz pytania lub wątpliwości do niniejszej zakładki? 
 
Napisz do nas! Odpowiadamy w 15 min.
   
 Odwiedziłeś już naszą strefę poradników branżowych?
 
Wejdź do strefy wiedzy eLADEX i dowiedz się więcej!
   
 Wiesz, że bezpieczeństwo w zakupach on-line to podstawa?
 
Zobacz naszą firmową politykę bezpieczeństwa.
   
 W zakupach w Internecie liczy się cena, czas i wygoda.
 Zobacz jak wygląda dostawa i płatność w eSklepie.  

 

 


 

 Aktualizacja strony: 05-03-2013
 Administrator: Szymon 


 
Parametry techniczne:
condition:
New
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zamknij
pixel